1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Peygamber Efendimizin (sav) Kardeşi Var Mıdır?


0

Hazreti Peygamber Efendimiz’in (asm) öz kardeşi olmamakla beraber süt kardeşleri vardır. Süt kardeşlerinin isimleri ise Halime (ra) tarafından süt kardeşleri; Abdullah b. Hâris, Üneyse bint-i Hâris, Şeyma bint-i Hâris’tir (ra). Süveybe Hatun tarafından süt kardeşi ise Hz. Hamza’dır. 

Peygamber Efendimizin kaç süt kardeşi vardır isimleri nedir?

Halime (ra) tarafından süt kardeşleri; Abdullah b. Hâris, Üneyse bint-i Hâris, Şeyma bint-i Hâris’tir (ra).

Süveybe Hatun tarafından süt kardeşi ise Hz. Hamza’dır (ra).

Peygamber Efendimizin (sav) Kardeşi Var Mıdır?
Peygamber Efendimizin (sav) Kardeşi Var Mıdır?

Hz. Hamza, Peygamberimiz (s.a.v) amcalarının en ufağıdır. Peygamberimizin süt annesi olan Ebû Lebeb’in câriyesi Süveybe daha evvel zamanda Hz. Hamza’yı da emzirdiği için, Hamza Peygamberimiz (s.a.v)’in süt kardeşidir. Hz. Hamza ve Peygamberimiz (s.a.v) emzirme zamanları aynı değildir. O yüzden sakıncasının olmadığını düşünülmektedir.

Babası Abdullah, Annesi Âmine Hatundur.

Zevceleri; Hz. Hatice, Hz. Aişe, Hz.Hafsa, Hz. Zeynep binti Caşh, Hz. Ümmü Seleme, Hz. Safiyye, Hz. Ümmü Habibe, Hz. Meymune, Hz. Sevde ve Cüveyriye.

Çocukları; Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma, Abdullah ve İbrahim, ( İbrahim hariç hepsi Hz Hatice r.a nındır.

Amcaları; Hz Hamza, Abbas, Ebu Talib , (adı Abdü menaftır) Ebu Leheb (adı Abdüluzza dır) Zubeyr, Abdulkabe , Muvakım , Dırar , Kusem , Muğıre , (lakabı : Haceldir ) Gaydak (adı Musabdır _ Nevfel olduğuda söylenmiştir) Avvam . { bunlardan yanalız Hamza ve Hz Abbas( r a ) Müslüman olmuştur.}[Amcalarının en yaşlısı Haris, en küçüğü Hz Abbas (r a)’dır]

Halaları; Safiyye, (Zübeyr Bin Avvam’ın annesidir) Atike, Berra , Erva , Ümeyme , Ümmü Hakim el Beyza {bunlardan Safiyye ve Erva Müslüman olmuştur.}

Teyzeleri; Erva, Berre, Ümeyye, Ümmü Hâkim,

Anneannesi; Abdul Uzza kızı Berre, Berrenin annesi Esed kızı Ümmü Habib onun annesi de Avf kızı Berre’dir. Böylece soy ağacı uzar gider.

İlginizi Çekebilir;  Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi Taban Puanları Nedir?

Babaannesi; Amr kızı Fatma’dır. Amr babası Aid, Aidin babası İmran, onun ki de Mahzundur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?