1. Anasayfa
 2. Nedir

Parmakların Burkulmasına İncinmesine Ne İyi Gelir? Ayak Parmağı Burkulmasına Bitkisel Tedavi


0

Parmaklarda incinme

Parmaklarda incinme çok sık görülür. Özellikle ayak parmağı, bileği darbe ya da yamuk bir zemine basınca burkulur. Kırık, çatlak ihtimali için doktora gitmek gerekir, sadece bir incinmeyse evde bitkisel olarak bile tedavi edilebilir, önceliğiniz her zaman doktorlar olmalıdır.

Parmakların
Parmakların Burkulmasına İncinmesine Ne İyi Gelir? Ayak Parmağı Burkulmasına Bitkisel Tedavi

Parmak Burkulması Neden Olur, Semptomları Nelerdir? Bitkisel Tedavi

Parmaklarımızın burkulması, incinmesi bağların zedelenmesi ile olur. Kıvrılma durumunda dokular zarar görür. Hemen herkes hayatında mutlaka yaşamıştır. Çok ağır burkulmalarda ağrı daha fazla olur.

Parmak İncinmesi Semptomları

Parmaklar burkulduğunda iltihap oluşur. Ayak parmakları ya da eller incindiği zaman iltihaplar vücudu korumaya çalışır. Ayak üstünde durmak, parmakları oynamak acıyı artırabilir.

 • Şiddetli ya da hafif ağrı
 • Kızarma
 • Şişme
 • Parmakları oynatmada güçlük çekme   
 • Parmakta kalp atışı gibi durumlar ve zonklama
 • Burkulan, incinen bölgenin morarması

Parmak İncinmesinin Sık Görülen Nedenleri

Parmaktaki burkulma ve incinme genelde darbe, kaza sonrası olur. Burkulan yerde kan akışı devam etmez ve eklemler büyümeye başlar. Bağların zarar görmesinden olur. Sürekli spor, egzersiz, ağır kaldırma, voleybol, basketbol gibi sporlarda burkulmalar daha sık görülür.

Parmak İncinmesinin Tedavi Yolları

Parmak burkulması bazen hafif olsa da kimi zaman doktor müdahalesi gerektirecek kadar ileri aşamada olabilir. İncinen ayağınızsa üstüne basmayın, dinlenmek en iyi tedavidir. Şişme ve morlukların olmaması için soğuk kompres uygulanabilir. Eli ya da ayağı havada tutmak da iyi gelir. Soğuk kompresi buz ile yapacağınız zaman sürekli tutmayın, tahrişe neden olabilir. Leğen içerisine soğuk su ekleyerek burkulan parmakları bu suda bekletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Ne Ekersen Onu Biçersin Atasözü Ne Anlama Gelir?

Ayak burkulması sonrası, kırık, çıkık ve çatlak olmadığından emin olduktan sonra reçete istemeyen iltihap geçirici kremler kullanılabilir, doktorunuzdan onay almayı unutmayın.

Buz, Soğuk Kompres Uygulaması

Havlu ya da beze sarılan buzu incinen bölgeye tutmak ağrıları ve şişliği hafifletecektir. Buz tene değerse tahriş olabileceği için havlu kullanmak gerekir. Çok uzun süre buz tutmamak gerekir. 10-15 dakika yeterlidir. Soğuk kompres sonrası, cilt renginde değişme yaşanır, şişme artarsa bir daha denemeyin.

Burkulan Parmakları Zorlamayın

Burkulan parmaklar ne kadar dinlenirse o kadar çabuk geçerler. Ayak ya da el parmaklarının oynatılmaması önemlidir. Gerekirse sararak hareketi azaltabilirsiniz.

Bağlar zarar gördüğü zaman hareket ettirildikçe daha fazla hasar görmeye başlar. İşinizi devam ettiremeyecek konumdaysanız rapor almanız gerekebilir. Spor yapıyorsanız da tamamen iyileşene kadar ara vermelisiniz.

Parmaklar Havada Tutulmalıdır

El ya da ayak parmakları burkulduğu zaman yerde tutulursa kan dolaşımından dolayı ağrı artar ve iyileşme gecikir. Ellerin göğüs bölgesinde tutulması önemlidir. Ayakları da yastık yardımıyla yukarıda tutabilirsiniz. Böylece burkulan yerinizin şişmesi ve sancıması da azalmaya başlayacaktır. Uyku sırasında da yukarıda tutacak pozisyonda uyumalısınız.

Parmak Egzersizleri Yapılabilir

İncinen parmakların ağır yük kaldırması, sert hamlelere maruz kalması zararlı olsa da hafif egzersizler sıvıların birikmesini önler ve kan akşını sağlar. Zarar gören bölgeden gerginlik geçmeye başlar.

Egzersizlerden evvel parmaklarınızda ne kadar aksesuar varsa çıkarmanız gerekir.

 • Avucu 50-60 saniye kadar kapatın.
 • Hafif şekilde açtıktan sonra gerginleştirin.
 • Gün içerisinde 2-3 sefer uygulamanız yeterlidir.
 • Egzersiz için stres topu da güzel bir alternatiftir.

Zeytinyağı ile Parmak İncinme Tedavisi   

Zeytinyağı, iç organlarımızın sağlığı kadar vücudun dış noktaları için de fayda sağlar. İltihabın geçmesi burkulmanın acısını da dindirir. Cildin nem dengesinin korunmasını da sağlar.

İlginizi Çekebilir;  Rüyada Tuvalet Görmek Ne Anlama Geliyor?

Zeytinyağının doğal olması önemlidir. Burkulan yere hafif oval şekilde sürün ve masaj yapın. Şişme inmeye başlayacak ve incinme geçecektir. 3-5 dakikalık uygulama yeterlidir, sabah, öğle ve akşam uygulanabilir.

Zerdeçal ile Parmak Burkulmasına Bitkisel Tedavi

Zerdeçal, iltihap için en etkili bitkisel yollardan biridir. Burkulma kaynaklı ağrıları dindirir, iltihabı geçirerek ağrıyı da geçirmeyi destekler. Kurkumin, kan akşını düzene sokar ve tedavi daha kısa sürede gerçekleşir.

Bir çorba kaşığı zerdeçal ile aynı miktarda Hindistan cevizi yağını macun gibi olacak şekilde karıştırın. Burkulan parmaklara sürdükten sonra üstünü sarın. İki saat sonra suyla temizleyin. Sabah ve akşam 2 sefer uygulayabilirsiniz.

Zencefil ile İncinmeler Nasıl Geçer?

Zencefilin ağrıları geçiren etkisi vardır. Zencefilde yer alan gingerol, iltihapları yok ettiği gibi ağrıya da geçiren niteliklere sahiptir.

Kimyasal birçok ilacın içinde de benzer madde vardır. Bu yüzden kimyasallar yerine doğal yöntemler denenebilir. Yine de bir uzman hekim görüşü almadan uygulanması tavsiye edilmez.

 • Zencefil sayesinde iltihaplardan kurtulmak için çay da tüketebilirsiniz. Bitki çayı için 2-3 bardak geçilmemelidir.
 • Bir çorba kaşığı zencefili 400 milimlik suya ekleyin.
 • Kaynamış suya dökün ve on dakika bekleyin.
 • Süzme işleminin ardından ılımasını bekleyin ve için.

İngiliz Tuzu ile Burkulma Tedavisi

İngiliz tuzu namı diğer epsom tuzu, magnezyum sülfat içerir. Genelde bağırsakları çalıştırmak için kullanılsa da el – ayak şişmesi ve ağrısı için de kullanılır. İltihaplar bu sayede temizlenir.

Büyük boy bir kap ya da leğen içerisinde 1,5 çorba kaşığı kadar İngiliz tuzu ilave edin ve üstüne sıcak suyu döküp karıştırın.

El parmakları için çok büyük bir kaba ihtiyaç olmaz ama ayak parmaklarına leğen gerekebilir. Su içine incinen parmakları koyarak 12-13 dakika bekleyin.

İlginizi Çekebilir;  Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözü ne anlama gelir?

3-5 gün, şişlik ve ağrı azalana dek sabah ve akşam iki sefer deneyin.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü