1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Osmaniye İli Hangi Bölgede Yer Alır? İklimi ve Bitki Örtüsü


0

1933’te Cebelibereket adı ile il olarak bilinen Osmaniye bu yıldan sonra Adana’ya bağlanmış ve daha sonra 1996 yılında tekrar il olmuştur. Osmaniye ili hangi bölgede yer alır hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Osmaniye Nerede Hangi Bölgededir?

Osmaniye ili Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer almaktadır. Osmaniye’nin doğusunda Gaziantep, güneyinde Hatay, batısında Adana, kuzeyinde Kahramanmaraş illeri ile çevrilmiştir. 

Osmaniye ilinin ilçeleri; Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas ve Toprakkale’dir

Osmaniye İli Hangi Bölgede Yer Alır? İklimi ve Bitki Örtüsü
Osmaniye İli Hangi Bölgede Yer Alır? İklimi ve Bitki Örtüsü

Osmaniye İklim Ve Bitki Örtüsü

Osmaniye ilinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Dağlık kesimlerde ve ovalarda farklı iklim özellikleri de görülmektedir. 

Ilıman iklim özellikleri daha etkin olduğu için yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. 

Osmaniye ilinde ya mevsiminin sıcak ve kuraklığı nedeniyle yayla kültürü bu bölgede gelişmiştir. Burada yaşayanların birçoğu irili ufaklı yaylalarda yaz mevsimini geçirmektedir. Burada yaz nüfüsü 70 bine ulaşan Zorkun Yaylası en bilinen yaylalar arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda en büyük yayla olduğu da bilinmektedir 

Osmaniye ilinde doğal bitki örtüsü genellikle maki olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni Akdeniz ikliminin hakim olması ve sıcaklık olarak kabul edilmektedir. 

Maki bitki örtüsünden daha yükseklere çıkıldıkça iğne yapraklı çam ormanlıkları da bulunmaktadır. Ağaç türleri arasında Ardıç, Köknar, Sedir, Gürgen, Meşe bulunmaktadır. Toros ve Amanos Dağları sayesinde endemik bitki bakımından oldukça zengindir. 

İlginizi Çekebilir;  Instagram Hikâye Boyutu Ölçüleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?