1. Ana Sayfa
  2. Nedir

O ve Ö Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri


0

Dünya üzerinde hem o hem de ö harfiyle başlayan çok fazla ülke yok. Sadece 2 tane bulduk ve bu ülkelerin başkentleri ve bazı kısa bilgileri de sizler için derledik. 

O ve Ö harfli ülkeler ve başkentleri

  • Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti: Bangui
  • Özbekistan Başkenti: Taşkent

O ve Ö harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

O ve Ö Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri
O ve Ö Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri

Orta Afrika Cumhuriyeti 

Orta Afrika Cumhuriyeti, neredeyse tam olarak Afrika’nın ortasında, ekvatorun birkaç yüz kilometre kuzeyinde, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Arazi toplam 622.980 km² alana sahiptir. Bu arazi alanı, Teksas alanının yaklaşık % 90’ıdır. Böylece Orta Afrika, Afrika’daki en büyük 20. ülke ve dünya çapında 44. sırada yer almaktadır. Km² başına 7,9 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Tüm sakinlerin yarısından azı (%43) şehirlerde yaşıyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti, deniz seviyesinden ortalama 635 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Ngaoui) 1.420 metredir. Açık denize erişim yoktur. Kamerun, Çad, Kongo, Güney Sudan ve Sudan ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. New York City ile Başkent Bangui arasındaki mesafe yaklaşık 9.910 km’dir.

Özbekistan

Özbekistan, Orta Asya’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 447.400 km² alana sahiptir. Bu arazi alanı, Kaliforniya bölgesinin yaklaşık % 111’idir. Özbekistan böylece Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın 57. büyük ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%50) şehirlerde yaşıyor.

En yüksek dağ zirvesi (Hisar Dağları’ndaki Hazreti Sulton) 4.643 metredir. Açık denize erişim yoktur. Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır. New York City ile Başkent Taşkent arasındaki mesafe yaklaşık 10.190 km’dir.

İlginizi Çekebilir;  İhtiyar Sözcüğünün Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?