1. Anasayfa
 2. Sözler

Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli Atasözünün Anlamı Nedir?


0

Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli

Herkesin hayatına ışık tutan bir başka atasözü ise ne oldum dememeli ne olacağım demeli olarak kulaklarda yankılanmaktadır. Her an insanın hayatında değişkenler olabildiğini ve bu değişkenlerin bazen plansız bir biçimde gerçekleşerek her şeyi tepetaklak edebileceğine vurgu yapan bir atasözüdür.

class=
Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli Atasözünün Anlamı Nedir?

Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli atasözünün ana fikri her zaman için gelecekte yaşanabilecek durumların bilincinde olmak, buna göre hareket etmektir. Çünkü siz planlı programlı yaşantınızda stabil bir hareket içerisindeyken bile beklemediğiniz şeyler gerçekleşebilir.

Dönemsel olarak insanların inişli çıkışlı bir hayat düzeni olabilir. Kimisi çok parlak zamanlardan geçer ve bunun kalıcılığından emindir. Kimisi ise bunun tam tersi bir psikolojidedir ve yaşadığı bu kötü sürecin kalıcılığından emin gibi davranır. Fakat yarının ne getireceği bilinmez.

Buna dayalı olarak durumu çok iyi olanın diğer insanları horlayıp onlara tepeden bakmaması gerekir. Çünkü her şey süt limon iken bir anda her şey kaybedilebilir. Bu durumda o horladığı insanlarla aynı seviyeye düşebilir ve daha kötüsü bu durum kalıcı da olabilir. Her saltanat bir gün son bulabilir ve bunu çoğu zaman insanlar durduramaz.

Özellikle varlık, zenginlik ve her şeyin iyisine ve çoğuna sahip olmak insanlarda belli başlı değişikliklere sebep olabilmektedir. Örneğin çok paraya erişmiş ve başarıya ulaşmış bir kişi eski çevresiyle iletişimi kesebilir, yaşadığı muhiti değiştirebilir, eskisi gibi iletişim kurmayabilir. Fakat bir gün o zenginliğini kaybederse dönüp dolaşacağı yer yine eski yeridir.

Üstelik bu yalnızca maddi kaygılara dayalı bir atasözü de değildir. Aynı durum maneviyat için de geçerlidir. Çok büyük hastalıklardan sonra iyileştiği için kendisini daha üstün gören birisi yine nükseden hastalığıyla aynı duruma düşebilir. Evinde mutluluğu uzun yıllardır daim olan birisi anında huzursuz bir ortama düşebilir. Evliliği tepetaklak olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Deli Deliyi Görünce Değneğini Saklar Atasözünün Anlamı Nedir?

Bu yüzden geçmişteki iyi günlere ve o an yaşanan güzelliklere odaklanarak hiçbir zaman gaflete düşülmemesi gerekir. Aksine her zaman her şeyin olabileceğini akıllardan çıkarmamalı, buna uygun şekilde yaşamını sürdürmelidir. Gelecek zamanı kontrol edebilmek hiçbir insan için mümkün değildir. Hem maddi hem de manevi olarak her insan ne oldum dememeli ne olacağım demeli.

Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli Atasözünün Hikâyesi

Ne oldum dememeli ne olacağım demeli atasözü geçmişte yaşanmış bir hikâyeden günümüze kadar gelmiştir. Zamanın en çevik, en güçlü ve en genç atı ortalığın tozunu dumanına katıyormuş. O kadar güçlüymüş ki diğer atların çekemediği arabaları hızlıca çekebiliyor, ovalar boyunca hızlı bir biçimde koşabiliyormuş.

Gün geçmiş devran dönmüş ve yıllar sonra yaşlanan at artık arabaları çekememeye başlamış. Eskisi gibi çevik bir biçimde koşamayan atı ise sahibi satmaya karar vermiş. Bu yaşlı at zamanında çok hırçın koşulara, en ağır arabaları çekmeye ve bununla nam salmaya alışık olsa da artık işe yaramaz hissetmiş.

Değirmencinin birisi ise parasını verip eski sahibinden atı satın almış. İşlettiği değirmenin çarkına bağlamış ve atın bundan sonraki görevi olduğu yerde daire çizerek değirmeni döndürmek olmuş. Eskisine nazaran başardığı ve o kadar yorulmadığı bir işmiş. Ama at her zaman o eski günlerini özlermiş. Ovalarda koştuğu, diğer atların çekemediği arabaları çektiği ve işe yaradığını düşündüğü o günleri…

İşte bunun üzerine derin bir nefesin ardından ‘’ne oldum dememeli, ne olacağım demeli’’ diyerek kendi durumunu değerlendirmiş.

Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli Atasözünün Cümle Örnekleri

Ana fikri her zaman geleceği düşünüp geleceğin getireceklerini de hesap ederek yaşamak olan bu atasözünün örnek cümleleri şu şekildedir.

 • Karşı komşu en sonunda istifa etmiş. Ne oldum dememeli ne olacağım demeli.
 • O çok iş yapan market dükkânı kapatmış. Gerçekten ne oldum dememeli ne olacağım demeli insan.
 • Kalan mirasla yıllardır lüks içerisinde yaşıyorlardı ama her şeylerini kaybedip mahalleye geri dönmüşler. Boşuna demiyorlar ne oldum dememeli, ne olacağım demeli diye.
İlginizi Çekebilir;  Etkileyici Instagram Sözleri

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü