1. Anasayfa
 2. Nedir

Naziat Suresi Kuran’ın Kaçıncı Cüz Kaçıncı Sayfasında?


0

Naziat suresi

Naziat suresi Kuran-ı Kerim’in önemli surelerinden birisi olup insanlar tarafından merak edilmektedir. Öncelikle Naziat suresi Mekke döneminde inmiş olan bir suredir ve Kuran’ın 30.cüzünde yer alır. Sayfa olarak ise Naziat Suresi 582.sayfa itibariyle başlar ve 583.sayfada biter. 

Naziat
Naziat Suresi Kuran’ın Kaçıncı Cüz Kaçıncı Sayfasında?

Toplamda 46 ayet olan Naziat suresinin ilk ayeti ‘’Ey-Nâzi’at’’ ile başlar. Zaten sure ismini buradan alır. Nâzi’at anlamı açısından incelendiğinde ise ruhları çekip alan melek tabiriyle karşılaşıyoruz. 

Kuran-ı Kerim’de Nebe’ suresinin ardından başlar ve İnfitâr suresinden hemen önce yer alır. Normalde inmiş olan 81.suredir fakat Mushaf baz alınacak olursa 79.sure olarak karşımıza çıkar. Naziat suresi konusu itibariyle pek çok detaya değinmektedir. Peygambere, tevhide, kıyamet günündeki hesaba, öldükten sonra dirilmeye dair pek çok detaya ulaşılabilir. 

Naziat Suresi Neyi Anlatıyor?

Herkesin çok net bir biçimde bildiği Hz. Musa ve Firavun kıssasından ufak bir bölüm Naziat suresinde de yer almaktadır. Sure çoğunlukla kıyamet günü ve o gün olacak hesaba değinir. Kulların kıyamet hallerini, yaşadıklarının hesabının sorulmasıyla elde edecekleri mükafatları ve cezaları beyan eden sureler arasındadır. Peygamberimize, Allah’a ve onların birliğine inananların öldükten sonra dirilme ile beraber nelerle karşılaşacaklarını ortaya koymaktadır. 

Naziat Suresinin Faziletleri

Naziat suresinin fazileti ile ilgili en önemli detay şüphesiz ki peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) tarafından rivayet edilen hadistir. Hadisinde ‘’Hanginiz Naziat suresini okursa mahşer günü gelip çattığında onun vereceği tüm hesap hepi topu bir namaz vakti kadar olacaktır. Kıyamet onun için o kadardır ve ardından onu cennet bekler’’ buyurmuştur. 

Naziat Suresiyle İlgili Rivayetler 

Naziat suresi sırları ile ilgili de pek çok rivayetten söz etmek mümkündür. Bunlar arasında şunlar öncelikli olarak dile getiriliyor.

 • Naziat suresi okuyanlar cennete büyük bir coşkuyla girerler.
 • Kim düşmanlık ettiği ve kin beslediği birinin yüzüne karşı Naziat suresi okursa onun şerri ortaya çıkar.
 • Naziat suresini her gece okumak hayırlı ölüm getirir. Her gece sureyi okuyanların son nefeslerini rahat bir biçimde vererek ölüm hissini hiç tatmayacakları rivayet edilir. Ayrıca Kelime-i Tevhid ile gözlerini kapayıp cennete açılan kapı Naziat suresinden geçer. 
İlginizi Çekebilir;  D Harfiyle Başlayan Bitki, Sebze ve Meyve İsimleri

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü