1. Anasayfa
 2. Nedir

Nasır Ameliyatı ile Nasır Nasıl Temizlenir? Doğal Yolla Nasır Çıkarma


0

Nasır Nedir?

Deri, bazen vücudun farklı noktalarında normalinde daha sert hale gelir ve biz buna nasır deriz. O bölge ya fazla sürtünmeye maruz kalmıştır ya da baskılanmıştır. Böylesi durumda deri, koruma amaçlı tepkimeye girer ver sertleşir. Aslında zarar görmemek için bu hamleyi yapar. Ameliyatla nasır nasıl temizlenir? Doğal yolla nasırdan kurtulmak mümkün mü?

Nasır
Nasır Ameliyatı ile Nasır Nasıl Temizlenir? Doğal Yolla Nasır Çıkarma

Deri kendini korumak için sürtünme olan yerde sertleşmeye başlar, yani cansız olanlar bir yerde birikir ve çok sert bir hal alır. Nasır sayesinde diğer bölgeler zarar görmese de kendisi bazen çok acı vermeye başlar.

Nasır rahatsızlığının genelde ayaklarda görüldüğü aşikardır. Yanlış ayakkabı seçimi ya da çalışılan işe göre bu durum oluşabilir. Ellerde de çok yaygındır, çünkü yapılan işlerin büyük bölümü el ile yapılır. Çalışmıyorum ama yine de elimde nasır var, neden? Eğer küçüklükten kalma tırnak yeme alışkanlığınız varsa parmaklarda nasır yetişir. Ayakla iş yapmanıza da gerek yok, sürekli ayakta dikilmek, sürten bir ayakkabı kullanmak da buna neden olabilir.

Nasır için en uygun tedavi ameliyat olsa da bazıları bitkisel, doğal yollarla çözülebilir. Özellikle nasır bulunduğu bölgeye çok acı veriyor, o organın kullanılmasını engelliyorsa acilen müdahale etmek gerekir. Genelde dip noktada temizlenir ve çıkarılır. O bölgede oyukluk oluşabilir ama zamanla geçer.

Nasır Kökü Nasıl Temizlenir, Çıkarılır?

Nasırın tedavisi için hangi seviyede olduğu önemlidir. Bazı nasır türleri evde doğal yollarla çıkarılır. Eğer nasır nidus olduysa artık bitkisel yöntemle geçmez. Nasırın temizlenmesi için ya ameliyatla alınır ya da radyofrekans kullanılır.

İlginizi Çekebilir;  Süt Diyeti Nedir? Süt Diyeti ile Hızlı Kilo Verme Yöntemi

Cerrahi operasyonda, nasırın alınacağı bölge uyuşturulur, basit bir işlemle nidus olarak adlandırılan yapı kesilerek alınır. Burada çukur oluştuğu için dikişle birleştirilmesi gerekir. Eğer ayaktaki nasır alındıysa bir süre yatarak istirahat edilmelidir. Eğer elden çıkarıldıysa da bir süre elin hiçbir yere değmemesi gerekir. Doktorunuzun uygun gördüğü süre zarfından sonra dikişler çıkarılır ve işlem tamamlanır.

Radyofrekans tedavisinde de nasır olan bölgeye anestezi yapılır. Nasırın diplerine şiddetli ısı dalgaları yayılır ve nasır kökü imha edilmeye başlanır. Bu tedavi sonrası da nasırdan oluşan bütün ağrılar sona erer ve geçer.

Nasırı Geçiren Doğal Tedavi Yöntemleri

Eğer nasır, henüz ilk başlardaysa basit birçok doğal yolla geçer. Aşağıdaki vereceğimiz bitkisel tedavilere alerjiniz varsa uygulamayın, hatta doktorunuza danışın.

Beyaz Sirkeyle Nasır Tedavisi

Beyaz sirke genellikle temizlikte tercih edilir çünkü asidi diğerlerine göre çoktur. Eski tip leğene su doldurun ve göz kararı sirke ekleyin. Nasır olan ayağınızı, elinizi leğende biraz bekletin. Nasırın sertliği geçecek ve törpü sayesinde temizlenecektir.

Karbonat ile Nasır Geçer mi?

Karbonat bir nevi doğal peelingtir. Nasırın neredeyse o bölgeye karbonat sürülür ve masaj yapılır. Bu sayede o hücre temizlenmeye başlar. Bir kap içerisine karbonatlı su hazırlayarak nasırlı bölgeyi suda tutun, yumuşadıktan sonra törpüleyerek temizleyin.

İncir Sütü

İncir sütü adeta bir mucizedir. Henüz tam olarak olmamış inciri koparırsanız sütle karşılaşırsınız. Nasırlı bölgeye sürüldüğünde yumuşama başlar ve nasır bir süre sonra geçmeye başlar.

Soğan Nasıra İyi Gelir mi?

Soğanın hemen her şeye faydası olduğu gibi nasıra da iyi gelir. Küçük bir soğanı güzel ezin. Nasır olan yere koyduktan sonra bez yardımı ile bölgeyi kapatın. Bu şekilde uyuyun ve uyanınca da temizleyin.

İlginizi Çekebilir;  Ne Ekersen Onu Biçersin Atasözü Ne Anlama Gelir?

Zeytinyağının Nasıra Uygulanışı

Zeytinyağını uygulamadan önce güzel bir duş alın. Ardından nasırlı yere ovalayarak sürün. Zaten nasırın sertliğinin gittiğini göreceksiniz. 4-5 gün denedikten sonra iyileşmeye başlayacaktır.

Ananas Kabuğu

Ananas her yerde bulunmasa da kabuğu çok faydalıdır. Soğanda olduğu gibi nasırlı yere kabuğu koyduktan sonra güzelce sarın. Gece boyunca kalsın ve sabah çıkarıp yıkayın. 3-5 gün deneyebilirsiniz.

Papatya ile Nasıra Doğal Çözüm

Papatya da nasırı iyileştiren bitkilerden biridir. Bir büyük boy sarımsağı ezin, içine bir miktar papatya atın, bir yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyip hepsini karıştırın. Nasırlı yere uyguladıktan sonra yarım saat bekletin ve sonra durulayın. Buradaki sert ve cansız deriler arındırılır ve yumuşama başlar.

Muz Kabuğu ile Nasır Tedavisi

Nasır tedavisi için en basit doğal yöntemlerden birisi muz kabuğudur. Kabuğu ister geceleri isterseniz de gündüzleri kullanın. Bez ya da çorapla sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Zamanla nasır yumuşayacak ve bir süre sonra geçecektir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü