1. Anasayfa
 2. Nedir

Nabız Nereden Alınır? Nasıl Ölçülür? Nabız Alanlarının Latince İsimleri


0

Nabız

Nabız, kalp atımlarının 60 saniyede ne kadar olduğunu hesap etmektir. Egzersiz, yürüyüş, koşu, spor gibi durumlarda nabızda artış yaşanırken istirahat sırasında da azalış yaşanır. Nabız her yerden alınmaz, genelde atardamarların dış kısma dönül taraflarından alınır. En çok kullanılan bölge bilektir. Bazı dizilerde, filmlerde boyundan alındığını da görmüşsünüzdür. Nabız alanlarının Latince isimlerini ve merak edilenleri sizler için yanıtladık. 

Nabız Nereden Alınır? Nasıl Ölçülür? Nabız Alanlarının Latince İsimleri
Nabız Nereden Alınır? Nasıl Ölçülür? Nabız Alanlarının Latince İsimleri

Nazı Hangi Bölgelerden Alınır?

Şah damarımızın boyun kısmından nabız alınır. Baş parmak ve işaret parmağınızı çenenizin hemen altından çok bastırmadan tutarsanız nabzı hissedebilirsiniz. 

Sağ ve sol bileklerden, kasık bölgesinden, dirseklerin iç noktalarından, dizlerin arka bölümünden, ayakların üst kısmından, kulakların önünden, şakaktan nabız alımı mümkündür. En çok bilek kullanılır, diğer bölgeler acil durumlarda değerlendirilir. 

 • Şah damarının latince ismi karotis arter
 • Bilek – radiyal (radial) arter
 • Kasık – fermoral arter
 • Dirseğin iç noktaları – brakiyal arter 
 • Diz arka noktası politeal ater

Nabız Alınan, Ölçülen Arterleri İsimleri

Radial Arter El Bilekleri

Atar damarın Latince ismi Arter’dir. Küçük büyük herkes nabız için bilekler kullanılır. Aslında temel nedeni buradaki nabzın daha net şekilde alınmasıdır. Bebeklerde ise durum biraz farklıdır. Genelde dirseklerinin iç bölgesi kullanılır, bazı durumlarda kasık da kullanılır. 

Nabzın en fazla bakıldığı bölge bileklerimizdir. Tıp dilinde Radial Arter denilmektedir. Sadece bilekte değil, elde de yer almaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Bulmacada Sarp Geçit Yanıtı Nedir?

Brakial Arter Dirsek İç Bölgesi

Dirsek iç noktasından elle nabız ölçüldüğünü pek görmemişsinizdir. Genelde steteskop yardımıyla nabza bakılır. İç ve dış kısmından da bakmak mümkündür. Latince adı yani tıp dilinde brakiel arter denir. 

Şah Damar Carotis Arter

Şah damarı, tıp dilinde Carotis Arter olarak bilinir. Çene bölgenizin hemen alt noktasına parmaklarınızı koyun, çok bastırmayın, atışları fark edeceksiniz. Gününüzde bu bölgeden nabız kontrolü yapılmamaktadır. Yapılan araştırmalar gösterdi ki şah damarına uygulanan baskı kalbi olumsuz etkiliyor. Filmlerde, doktorlar ya da herhangi birisi, işaret ve orta parmağını birleştirerek şah damarından nabız var mı yok mu diye bakarlardı. Artık tıp dünyasında böyle bir uygulamayı görmek mümkün olmayacak. 

Ayak Üst Kısımları Dorsalis Pedis Arter

Ayak üstü bölümünde nabız kontrolüne pek rastlanılmaz. Baş parmak ve sağ yandaki parmağın orta noktasına hafifçe dokunduğunuzda hissedebilirsiniz. Tıp dilinde dorsalis pedis arter olarak adlandırılır. 

Kasık Bölgesi Femoral Arter

Kasık bölümünden nabız alınması için acil durum gereklidir. Kişinin yaşadığı olağandışı bir durum sonrası birçok bölgesinden nabız alınamayabilir, son çare olarak kasıktan bakılır. Latince adı Femoral Arter’dir. 

Diz Arkası Popliteal Arter

Dizin arka noktasında bulunan nabız alma noktasının amacı farklıdır. Baldır bölgesindeki kan dolaşımı hakkında fikir vermesini sağlar. Tıp dilinde popliteal arter denir. 

Ayak Bilekleri Posterior Tibial Arter

Sağ ve sol ayak bileklerinde de atar damarlar yer alır. Latince ismine posterior tibial arter denir. Ender de olsa nabız kontrolü için kullanılır ama en sık kan dolaşımına bakılır. 

Şakaklar Teporal Arter

Şakak bölgesinde nabız alındığını belki ilk defa duyacaksınız. Tıp dilinde teporal arter olarak adlandırılır. Sağ ve sol gözünüzün yan hizasına bastırmadan parmağınızı tuttuğunuzda nabzı hissedebilirsiniz. Eğer başınız ağrıdığında o bölgeye bakarsanız daha çok attığını görebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir;  Düşman Sözcüğünün Zıt Anlamlısı Nedir?

Nabız Alma Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Nabız her koşulda alınmaz. Ayaküstü bir nabzına bakayım doğru değildir. Genelde oturur pozisyonda alınır. 

Nabzın kaç olması gerektiği kişiden kişiye göre değişir. Genç, yaşlı, kadın, erkek, yeme alışkanlıkları, kronik rahatsızlık durumuna bakılır. Ağır bir spordan, yürüyüşten gelen kişinin nabzına hemen bakılmaz, yarım saat istirahat gerekir. 

Nabız alınma sırasında bilekler kullanılıyorsa kalp hizasına göre tutulmalıdır. 

Şah damarı kullanımı artık önerilmese de acil durumlarda bakılması gerekiyorsa bile çok fazla bastırmamak gerekir. Sağ ve sol yandan alınsa da sadece tek taraflı bakılması gerekir. 

Özellikle bebeklerde şah damarı noktasından nabız alınması önerilmez. Riskin fazla olması bir kenara boyunları tam oluşmadığı için nabzı almak güçleşir. Uzman biri dışında kimsenin şah damarından bakmaması gerekir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü