1. Ana Sayfa
  2. Nedir

N Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

N harfiyle başlayan 8 tane ülke vardır. Bu ülkelerin başkentleri, sınır komşular, toplam arazi alanları gibi bazı kısa bilgileri sizler için derledik.

N harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nerelerdir?

  1. Namibya Başkenti: Windhoek
  2. Nauru Başkenti: Yaren
  3. Nepal Başkenti: Katmandu
  4. Nijer Başkenti: Niamey
  5. Nijerya Başkenti: Abuja
  6. Nikaragua Başkenti: Managua
  7. Niue Başkenti: Alofi
  8. Norveç Başkenti: Oslo
N Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
N Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

N harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Namibya

Namibya, Güney Afrika’nın Altantik Kıyısında yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 824.290 km² ve toplam 1.572 km kıyı şeridi vardır. Namibya Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 34. ülkesidir. Km² başına 3,1 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 53) şehirlerde yaşıyor. Windhoek’te her dokuz sakinden biri yalnız yaşıyor.

Namibya, deniz seviyesinden ortalama 1141 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Brandberg’in Königstein zirvesi) 2.573 metredir. Ülkenin yaklaşık 30 adası mevcuttur. Angola, Botsvana, Güney Afrika ve Zambiya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Nauru

Nauru, Güney Pasifik Okyanusunda bir ada devletidir. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 21 km² ve toplam kıyı şeridi 30 km’dir. Tokelau’dan sonra Okyanusya’daki en küçük ikinci ve dünya çapında yedinci en küçük ülkedir. Km² başına 515 kişi ile, aynı zamanda Okyanusya’nın en yoğun nüfuslu ülkesidir. En yüksek yükseklik (Aiwo’daki Komuta Sırtı) sadece 61 metreye ulaşır. Nauru’nun doğrudan komşusu yoktur.

Nepal

Nepal, Çin ile Hindistan arasındaki sınırda, Güney Asya’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 147.180 km²’dir. Nepal böylece Asya’nın en küçük 25. ülkesi ve dünyada 95. sırada yer alıyor. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 79) kırsal nüfusa aittir.

İlginizi Çekebilir;  Anadolu Medeniyetleri Nedir?

Nepal, deniz seviyesinden ortalama 3265 m yükseklikte yer alır ve bu nedenle dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. En yüksek dağ zirvesi (Everest Dağı) 8.848 metredir. Açık denize erişim yoktur. Çin ve Hindistan ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Nijer

Nijer, Batı Afrika’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 1.267.000 km²’dir. Nijer böylece Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 22. ülkesidir. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 83) kırsal nüfusa aittir.

Nijer, deniz seviyesinden ortalama 474 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Idoukal-n-Taghès) 2.022 metredir. Açık denize erişim yoktur. Cezayir, Benin, Burkina Faso, Çad, Libya, Mali ve Nijerya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Nijerya

Nijerya, Batı Afrika’da Gine Körfezi’nde yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 923.770 km² ve toplam sahil şeridi 853 km’dir. Nijerya böylece Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 32. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 53) şehirlerde yaşıyor.

Nijerya, deniz seviyesinden ortalama 380 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Chappal Waddi) 2,419 metredir. Ülkenin yaklaşık 20 adası mevcuttur. Benin, Kamerun, Çad ve Nijer ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Nikaragua

Nikaragua, Orta Amerika’da Pasifik Okyanusu ile Karayip Denizi’ni birbirine bağlayan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 130.370 km² ve toplam sahil şeridi 910 km’dir. Nikaragua Amerika kıtasındaki en büyük 17. ülke ve dünya çapında 98. sırada yer alır. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 59) şehirlerde yaşıyor. Her yedinci sakinden biri yalnız Managua’da yaşıyor.

Nikaragua, deniz seviyesinden ortalama 298 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Pico Mogotón) 2107 metredir. Ülkenin adası açık denizde Kosta Rika ve Honduras ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İlginizi Çekebilir;  Helal Rızık İle İlgili Ayetler Hangileri?

Niue

Niue, Yeni Zelanda’nın yaklaşık 2.400 kilometre kuzeydoğusunda, Güney Pasifik’te bir ada devletidir. Cüce devletin toplam alanı sadece 261 km² ve toplam kıyı şeridi 64 km’dir. Niue Okyanusya’daki dokuzuncu en küçük ülkedir ve dünyada 215. sıradadır. Km² başına 7.6 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Ülke sadece bir adadan oluşuyor. Niue’nin doğrudan komşusu yoktur.

Norveç

Norveç, İskandinav Yarımadası’nda bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 385.203 km² ve toplam sahil şeridi 25.148 km’dir. Norveç, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 62. ülkesidir. Km² başına 14 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 83) kentsel nüfusa aittir. Her dokuz sakinden biri yalnızca Oslo’da yaşıyor.

Norveç, deniz seviyesinden ortalama 460 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Galdhøpiggen) 2,469 metredir. Ülkenin açık denizde çoğu ıssız 239.057 adası var. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?