1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Müzikte Nota Nedir? Kaç Tane Vardır?


0

Müzikte anlamlı seslerin oluşturularak düzenli bir şekilde kullanılmasına yarayan nota her sesin karşılığında kullanılan işaret olarak bilinmektedir. Nota nasıl belirlenir ve nasıl kullanılır ile müzikte nota ne demektir sorularının yanıtlarını sizler için hazırladık.

Müzik terimleri içerisinde en sık kullanılan bir terim olan nota müzik içerisinde geçen seslerin yazıya aktarılmasını sağlayan işaretlerdir. Nota oluşturulması müziğin çıkış anından sonra akılda kalmasına ve tekrar edilebilmesine imkan tanımaktadır. Diğer bir deyişle müziğin okunarak yazılmasına imkan tanıyan her biri başka bir sese ve frekansa ait olan anlamları olan işaretlerdir. 

Müzikte Nota Nedir? Kaç Tane Vardır?
Müzikte Nota Nedir? Kaç Tane Vardır?

Müzik içinde notalar evrensel olarak aynı şekilde işaretleri ifade ettikleri için bir müzik aletinde 7 tane nota bulunmaktadır. Bunlar Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si olarak kabul edilmektedir. 

Enstrümana bir vuruşluk sürede çalınan notaya dörtlük, yarım vuruşluk sürede çalınana ise sekizlik nota denir. 

Notalar anlamlı bir şekilde birleştirilerek müzik eserini oluşturmakta ve oluşturulan eserin düzenlenmesine imkan sağlamakta olan müzik alfabeleri sayılabilmektedir. Müziğin her dalında nota bulunmakta ve her enstrümanda çalınan notalarda seslere karşılık gelen notalar benzer tonları ifade etmektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Dilin Kısımları ve Görevleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?