1. Anasayfa
 2. Nedir

Mutfak Tüpünün İçerisinde Hangi Gazlar Var?


0

Mutfak Tüpü

Birçoğumuzun mutfağında kullandığı, piknik tüplerinin de dahil olduğu tüp gazların içerisinde sıvı formda gaz bulunur. Genellikle salladığımız zaman hareket ettiğini ve hacminin ne kadar olduğunu hissederiz. Hangi gazları barındırdığı ve bir tüpün içerisindeki gazın sıvı formda mı yoksa gaz formunda mı olduğu ise çokça merak edilmektedir.

Mutfak
Mutfak Tüpünün İçerisinde Hangi Gazlar Var?

Tüpgaz olarak da tanımlanan LPG aslında petrolün damıtılmış halidir. Ham petrol damıtıldıktan sonra parçalanarak gaz açığa çıkarır. Yine doğal gaz yataklarında da basınçtan kaynaklı olarak sıvılaşan propan ve bütan gazların bir araya gelmesi tüpgazı oluşturur. 

LPG açılımı ile sıvılaştırılmış petrol gazıdır. Günümüzde de dünyanın hemen her noktasında özellikle mutfakta pişirme işlemlerinde sık kullanıldığı gibi aydınlatma sistemlerinde, ısınma sistemlerinde ve motorların çalışması için tercih edilen bir yakıttır. 

Mutfakta gaz kaçacağı olduğunda tüpten sızan LPG gazı bir koku yayar. Oysa LPG aslında kokusuz bir gazdır. Herhangi bir renge de sahip değildir. Ancak ev kullanımında çok yoğun bir biçimde tercih edilmesinden dolayı üretim aşamasında özel esanslarla kokuya sahip olması sağlanır. Bu sayede sızıntılar erken fark edilebilir ve olası kazaların önüne geçilebilir. 

Çelik tüpler içerisinde satılan LPG yani tüpgaz içeriğinde bütan ve propan gazları barındırır. Ülkemizde kullanılan orana göre bir mutfak tüpünün içerisinde %70 oranında bütan, %30 oranında ise propan yer almaktadır. Yoğun bir gaz bileşimidir ve bu yoğunluğu sayesinde havadan daha ağırdır. 

Temelinde hidrokarbon esaslı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca LPG son derece tehlikeli yanıcı bir gazdır. Bu yüzden sızıntı gibi durumlarda hemen müdahale edilmesi, gaz kaçağının kapatılması ve dolayısıyla ateşle yaklaşılmaması elzemdir. Doğal gaz ile beraber daha az tercih edilen bir yakıt tipi olmasına karşın halen daha yoğun bir kullanım oranına sahip olduğunu söylemek mümkündür. 

İlginizi Çekebilir;  Materyal Nasıl Yazılır? Türk Dil Kurumuna Göre Doğru Yazılışı
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü