1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Müzzemzil Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada? Konusu Nedir?


0

Kuran-ı Kerim’de yer alan Mümezzil Suresi kaçıncı cüz ve kaçıncı sayfada olduğu hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Müzzemmil suresi Kuran-ı Kerim’de 573.ve 574. Sayfalarda olan bir suredir. 29. Cüzde bulunmaktadır. Nazil olma zamanı olarak Mekke döneminde inmiş ve toplam 20 âyetten oluşmaktadır. Mümezzil Suresi adını birinci âyette geçen “elMüzzemmil” kelimesinden almaktadır. 

Müzzemmil, kelime olarak örtünüp bürünen anlamına gelmektedir.

Sûrenin içeriğinde, Hz. Peygamberin ibadet ve yaşamı hakkında bilgiler yer almaktadır. 

Mushaftaki sıralamada yetmiş üçüncü, iniş sırasına göre üçüncü sûredir. 

Mümezzil Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada? Konusu Nedir?
Mümezzil Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada? Konusu Nedir?

Müzzemmil Suresinin Konusu

Mümezzil suresinde Hazreti Peygamberin şahsı ve peygamberliği ile ilgili bazı görevlerin verildiğini ifade eden âyetler yer almakta ve daha sonra kıyamet günündeki olaylar, âhiretteki hesap ve ceza konuları anlatılmakta; son olarak da müminlerin ibadet yüklerinin hafifletildiği bildirilmektedir.

Müzzemmil Suresi’nin Fazilet ve Sırları Nelerdir?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur; “Kim Müzzemmil suresini (vird olarak) okursa, Allah’u Teala, o kişiden dünya ve ahiretteki sıkıntıları giderir.”(Ebûl-Leys Semerkandî, Tefsirul-Kur’ân, 6/320; Kâdı Beyzâvî, Beyzâvi Tefsir (Envârut-Tenzîl ve Esrârut-Te’vil), 2/540)

Mümezzil suresinin faziletleri arasında bu sureyi 40 defa okuya kimsenin rızkı ummadığı yerden gelir.

Mümezzil suresini okumayı günlük hayatta adet haline getiren kimsenin, Allah’u Teala dünyalık ve ahiretlik ihtiyaçlarını Karşılar ve tüm güçlüklerinde ona yardım eder ve işlerini açar. 

İmam Kastalani (Rahimehullah) buyuruyor ki: “Kim Müzzemmil ve Kevser surelerini okumaya devam ederse, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i rüyasında görür. Peygamberimizi rüyada görmek faziletli ve sahih rüyalar arasında sayılmaktadır. 

Ürkek çocuğa okunursa korku ve ürkeklikten kurtulmasına vesile olur. 

İlginizi Çekebilir;  Işık Kaynakları Nelerdir? Doğal ve Yapay Olanlarına Örnekler
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?