1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Mübadele Göçü Nedir? Ne Zaman Olmuştur?


0

Mübadele ne demektir ve ne anlama gelir mübadele göçü nasıl olur hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Mübadele kelime manası olarak değiş tokuş anlamına gelmektedir. Mübadele göçü ise ülkelerin kendi vatandaşlarını alarak başka ülkelerin vatandaşlarını kendi ülkelerine göndermeleri sonucu yapılan bir çeşit nüfus değişikliğidir. Mübadele göçü uzun yıllar Türk tarihinde konu olmuş ve birçok anlaşmada da ele alınmıştır.

Nüfus mübadelesine konu olan halk Batı Trakya olarak adlandırılan Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerde yaşayan Türk ve Müslüman halkın Türkiye’ye göç ettirilmesi ve Türkiye de bulunan Rum halkın da Yunanistan’a göç ettirilmesi ile mübadelesi konuları olmuştur.

Mübadele Göçü Nedir? Ne Zaman Olmuştur?
Mübadele Göçü Nedir? Ne Zaman Olmuştur?

Osmanlı devletinde iskan politikasıyla fethedilen yerlere Türkmenlerin yerleştirilerek bölgelerin Müslüman olmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan göçlerin zamanla Balkan Savaşlarından sonra Balkan ülkelerinin bağımsızlıklarını ilan etmeleri nedeniyle buralarda yaşayan halkın göç ettirilmesi gündeme gelmiş daha sonra 1. Dünya savaşından sonra yapılan anlaşmalar ve kurtuluş savaşından sonra da Yunanistan ile oluşan gerginlikler nedeniyle mübadele göçleri yaşanmıştır. Ülkemizde genellikle muhacir olarak bilinen kişiler bu ülkelerden mübadele göçüyle gelmiş olduklarından bu isimle adlandırılmışlardır. 

İlginizi Çekebilir;  Hadisi Şerif Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?