1. Anasayfa
 2. Nedir

Misafir, Görev ve Armağan Kelimelerinin Eş Anlamlıları Nelerdir? 


0

Türkçe çok zengin bir dil ve hemen her kelimenin eş anlamlısını görmek mümkün. Bu makalemizde; misafir, görev ve armağan kelimelerinin eş anlamlarını sizlerle paylaşacağız. 

Misafir,
Misafir, Görev ve Armağan Kelimelerinin Eş Anlamlıları Nelerdir? 

Görev Kelimesi Yerine Ne Kullanılır? Eş Anlamlıları

Görev kelimesi 2 türde manaya sahiptir. Her anlama ait eş anlamlı kelimesi yer alır. En çok bilineni vazifedir, fonksiyon ve işlev de diğer eş anlamlı kelimelerdir. 

Eğer size aileniz ya da çalıştığınız yerde bir görev tanımı yapıldıysa bu sizin vazifenizdir. İş gören, yapabilen anlamında ise işlev çok yaygın kullanılır. Bu cihazın işlevi, fonksiyonu, görevi gibi kelimeler eş anlamlıdır. 

Misafir Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir? 

Eş anlamlı kelimeler, yer değiştirdiğinde anlam kaybetmeyen kelimelerdir. Harf sayısı, yazılış şekli tamamen farklı olsa da aynı manaya gelir. TDK’de bununla ilgili çok fazla örnek olsa da biz en yaygın olanları paylaşacağız. 

Misafir yerine en çok kullanılan eş anlamlı kelime konuktur. Konuklarımız var diyen kişiler duymuşsunuzdur. Konak da eş anlamlı olsa da çok sık kullanılmaz, konaklamak, mola vermek, dinlenmek anlamında daha çok kullanılır. 

Örnek: Geçen bayram pandemi nedeniyle evimize gelemeyen misafirler bu yıl toplu olarak geldiler. Buradaki misafirler kelimesi yerine konuklar koyarsanız da anlamından bir şey kaybetmeyecektir. 

Armağan Kelimesi Yerine Kullanılan Eş Anlamlı Kelimeler

Armağan kelimesi yerine en çok kullanılan eş anlamlı kelime hediyedir. Dürü az kullanılsa da armağan anlamı taşır. Ödül kelimesi aslında benzerdir ama doğum günü için sana ödül aldım denmez, yine de ödül de bir tür armağandır. 

İlginizi Çekebilir;  Hangisi Haldun Taner'in Yazdığı Tiyatro Oyunu Değildir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü