1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Miraç Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler Neler 


0

Recep aynının 27. Gecesi olarak bilinen Miraç kandili, kelime olarak merdiven, yükselen demektir. İslam âleminde önemli olan bu gece de dualar edilir ve yaratandan af dilenir. Allah’a yükseliş ve günahlardan arınmak olarak kabul edilen bu gece de Hz. Muhammet (s.a.v.) göğe yükselerek semaları gezmiş, Allah’ın huzuruna çıkmıştır. Miraç kandilinin faziletleri oldukça fazladır ve her Müslümanın bu gece Allah’a el açarak dua etmesi gerekir. Boş geçirilmemesi gereken bu gece de Müslüman âlemi bol bol dua etmeli, Kur’an okumalıdır. Efendimiz bu gece için ‘’ yüz geceden daha hayırlı gece’’ tasvirini yapmıştır. Bu mucizevi gecede Müslümanların yapması gereken ibadetler şunlardır;

Miraç Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler Neler
Miraç Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler Neler 
  • Bu gecede namaz çok önemlidir. Peygamber efendimiz tarafından hadisi şeriflerde namazın önemi özellikle vurgulanmıştır. Bu yüzden bu gecede mutlaka namaza önem vermelisiniz. Miraç gecesinde kılınması gereken namaz için âlim kişiler 12 rekât namaz tavsiye etmişlerdir. Bu 12 rekât namazın 2 rekâtta bir selam vererek kılınması gerekmektedir. Her rekâtta Fatiha ve Kur’an’dan bir sure okunmalıdır. Selam verildikten sonra ise 100 kere ‘’ Sübhanallahi ve ‘l hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber’ denilmelidir. Namaz bittikten sonra ise 100 kez tövbe ve istiğfar, salavat getirilmelidir. 
  • Kandillerde yapılması gereken bir diğer güzel ibadet ise oruçtur. Miraç kandilinde de oruç tutmak tavsiye edilir. 
  • Kur’an’ı Kerim okumakta yapılması gereken ibadetler arasında yer alır. Özellikle Bakara suresinin son iki ayetini okumak gerekir. 
  • Miraç gecesinde ‘’ Aleyhissalatu veseelam’’ ‘’ Sallallahu aleyhi ve sellem’’ ‘’ Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed’’ ‘’ Allahümme sali ala seyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim’’ salavatları çekilir. 
  • Miraç gecesinde okunması tavsiye edilen dualar vardır.  Amennerrasulü de bu dualardan biridir. 
İlginizi Çekebilir;  Hz. Muhammed’e Peygamberlik Nerede Kaç Yaşında Verilmiştir

Amennerrasulü duası Türkçe okunuşu;

Amene-rrasûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihi velmu/minûn(e)(c) kullun âmene bi(A)llâhi ve melâ-iketihi ve kutubihi ve rusulihi lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih(i)(c) ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ(s) ġufrâneke rabbenâ ve-ileyke-lmasîr(u) (Bakara-285) Lâ yükellifu(A)llâhu nefsen illâ vus’ahâ(c) lehâ mâ kesebet ve’aleyhâ me-ktesebet(k) rabbenâ lâ tu-âḣiżnâ in nesînâ ev aḣta/nâ(c) rabbenâ velâ tahmil ‘aleynâ isran kemâ hameltehu ‘ale-lleżîne min kablinâ(c) rabbenâ velâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih(i)(s) va’fu ‘annâ vaġfir lenâ verhamnâ(c) ente mevlânâ fensurnâ ‘ale-lkavmi-lkâfirîn(e) (Bakara-286)

Bediüzzaman Hazretleri ‘’ Leyle-i Mi’rac, ikinci bir Leyle-i Kadir hükmündedir. Bu gece çok çalışanların kazancı birden bine çıkar. Şirket-i maneviye sırrıyla, inşallah her biriniz kırk bin dil ile teşbih eden bazı melekler gibi, kırk bin lisan ile bu kıymet dar gecede ve sevabı çok bu çilehanede ibadet ve dualar edeceksiniz ve hakkımızda gelen fırtınada binden bir zarar olmamasına mukabil, bu gecedeki ibadet ile şükredersiniz. ‘’ sözleriyle bu gecenin önemini vurgulamış ve bir fırsat olduğunun üzerinde durmuştur. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?