1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Minnet Eylemem Sözleri Hikâyesi Ve Açıklaması (Seyyit Nesimi)


0

Seyyit Nesimi’nin bir eseri olan minnet eylemem sözleri ve eserin hikâyesi hakkındaki bilgileri ile düz yazı olarak yazılışı ve dörtlüklerinin anlamlarını sizler için derledik.

Minnet Eylemem Seyyit Nesimi

Hâr içinde biten gonca güle minnet eylemem

Arabi Farisi bilmem, dile minnet eylemem

Sırat-i müstakim üzre gözetirim rahimi

İblisin talim ettiği yola minnet eylemem

Bir acaip derde düştüm herkes gider kârına

Bugün buldum bugün yerim, Hak kerimdir yarına

Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına

Rızkımı veren Huda’dır kula minnet eylemem.

Oy nesimi, can Nesimi ol gani mihman iken

Yarın şefaatlarım ahmed-i muhtar iken

Cümlenin rızkını veren ol gani settar iken

Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem. 

Minnet Eylemem Sözleri Hikâyesi Ve Açıklaması (Seyyit Nesimi)
Minnet Eylemem Sözleri Hikâyesi Ve Açıklaması (Seyyit Nesimi)

Minnet Eylemem Şiirinin Düz Yazıya Çevrilmesi

Ateş içine biten güle minnet eylemem, Arabi Farisi çok iyi söylerler ben dile de minnet eylemem (ihtiyaç hissetmem) Merhameti iyiliği doğru yola ulaşmak için yaparım. Şeytanın sevdiği şeylere yönelttiği kötülüklere ihtiyaç hissetmem.

Çok büyük bir derde düştüm fakat herkes bu dertte değil sadece kendini düşünür kar etmeye bakar. Fakat ben bu gün bulduğumu bugün yerim yarına bir şey biriktirmem. Çünkü Allah’ın bana yarın da rızkımı vereceğine inanırım.

Bu dünyanın varlığında zenginliğine ve gösterişine zerre tahammülüm yoktur. Rızkımı veren Allah’tır. Kula ihtiyacım yoktur.

Ey nesimi, can Nesimi sen zaten zenginsin her istediğine sahipsin. Çünkü senin ahirette şefaat edenin varken. Her şeyin rızkını veren en zengin ve her kötülüğü örten Allah’ın varken yeryüzünün hünkarı olduğunu iddia eden hükümdarlara minnet eylemem. (ihtiyaç hissetmem)

Minnet Eylemem Eserinin Açıklaması 

Minnet eylemem sözleri içinde Seyyit Nesiminin hem insanlara örnek olması hem de kendi nefsine söylediği sözleri yer almaktadır. Bunları dörtlükler halinde şöyle açıklamak mümkündür. 

  1. Dörtlük; Ateş içinde olan gonca güle ihtiyaç hissetmem. O en güzel gül olsa bile ona gönül vermem. En iyi söz sanatları ve güzel sözler Arabi ve Farisi şiirleri veya dörtlükleri olsa da ben güzel söze de ihtiyaç hissetmem. Yaşam amacım doğru yolda Allah’ın istediği şekilde yaşamaktır. Şeytanın istediği işleri yapmaya meyletmem ihtiyaç hissetmem. 
  2. Dörtlük; Ben büyük bir derde düştüm fakat bakıyorum ki kimsede bu dert yok. Herkes kendi karının ve kendi hevesinin peşindedir. Oysa ben bugün bulduğumu bu gün yerim yarına bir şey hazırlamam. Çünkü Allah yarın da bana ihtiyacım olan rızkı verir. Ben bu dünyanın varlığına ve zenginliğine tahammül edemem. Rızkımı veren Allah’tır kullara ihtiyaç hissetmem. 
  3. Dörtlük; Ey nesimi, Can Nesimi, sen zaten zenginsin. İstediğin her şeye sahipsin. Çünkü doğru yolda yaşarsan ahirette şefaatçin vardır. Bu dünyada her yaratılmışın rızkını veren en zengin Allah ve günahları örten Rabbin varken yeryüzünün hükümdarı olan kullara ihtiyaç hissetmem. Minnet eylemem. 
İlginizi Çekebilir;  iPhone 11 ve iPhone 11 Pro İçin Özel Duvar Kağıtları

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?