1. Anasayfa
 2. Nedir

Mimar Sinan Hangi Türde Mimari Eserler Vermiştir?


0

Mimar Sinan

Osmanlı devleti döneminde yaşayan Mimar Sinan Türk tarihi ve kültürel mirası için oldukça önemli bir kişi olarak kabul edilmektedir. Özellikle mimari alanında dünyada eşi benzeri olmayan eserlere imza atmasıyla tanınan mimar olarak kabul edilmektedir. Mimar Sinan bilinen eserleri yanında başka alanlarda da mimari eserler yapmış mıdır? Sorularının yanıtları hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Mimar
Mimar Sinan Hangi Türde Mimari Eserler Vermiştir?

Mimar Sinan’ın en çok verdiği eserler cami ve medrese olarak bilinse de aynı zamanda döneminde  türbe, köprü, kervansaray, mahzen, saray, hamam, su yolu ve kemer gibi birçok eserler yaptığı bilinmektedir.

Mimar Sinan eserlerinde kendi hazırlattığı özel bir çimento kullanarak çok daha sağlam yapılar oluşturmayı iddia etmiş ve zamanından çok daha fazla ileriki dönemlere ulaşabilecek eserler bırakmıştır. Özellikle medrese, darüşşifa, türbe, sıbyan mektebi, kervansaray, han, hamam, köprü, çeşme gibi eserleri de bulunmaktadır.

Mimar Sinan’ın yapmış olduğu eserlerin çoğu tahmini olarak 346 tane eseri İstanbul’da yer almaktadır.

Dönemin baş mimarı olduktan sonra Eminönü Rüstem Paşa Camii, Haseki Hürrem Sultan Külliyesi gibi günümüze ulaşan eserlere de imza atmıştır.

Mimar Sinan’ın eserlerini sayısal olarak hesaplamak gerekirse 81 adet camii, 55 adet medrese, 51 adet mescit, 17 adet türbe, 26 darül-kurra, 17 adet imarethane, 8 adet köprü, 5 adet su yolu, 3 adet darüşşifa, 8 adet mahzen, 20 adet kervansaray, 36 adet, saray ve 48 adet hamam olmak üzere toplam 375 eseri bulunan en ünlü mimar olarak tarihe geçmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz Ne Demek?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü