1. Anasayfa
 2. Nedir

Mide Botoksu Yaptıranlar Memnun mu? Şikayetler Yorumlar ve Tavsiyeler


0

Mide botoksu

Mide botoksu ilk olarak Norveçli bilim insanları tarafından bulundu. 18 sene önce, yapılan testler ardından zayıflama konusundaki faydaları ve büyük zararı olmamasından dolayı onay verildi ve ülkemizde de çok sayıda kişi yaptırıyor. Yarım saat bile sürmeyen bu basit ameliyat sayesinde birçok kişi fazla kilolarından kurtulabiliyor. Mide botoksu nedir, kilo verdirme yöntemi nedir, operasyon süresi, olası yan etkileri, kimler yaptırabilir ve yaptıramaz gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Mide Botoksu Yaptıranlar Memnun mu? Şikayetler Yorumlar ve Tavsiyeler
Mide Botoksu Yaptıranlar Memnun mu? Şikayetler Yorumlar ve Tavsiyeler

Mide Botoksu ile Nasıl Kilo Verilir?

Mide botoksunun kilo verdirmedeki etkisinin en önemli yanı iştahı azaltıcı olmasıdır. Aç hissetmenize neden olan hormonların en aza indirger. Botilinum adlı toksin mideye verilir. Bu sayede zayıflama hızlıca gerçekleşmeye başlar.

Midede yer alan kaslar, ne kadar hızlı çalışırsa o kadar sık acıkılır, botoks sayesinde bu kasların hızı düşer. Böylece tükettiğiniz besinler midede fazla durur ve acıkma süreniz gecikir. Karnınız acıkmaya başladığınızda kan şekerinizde değişimler yaşanır, mide botoksu bunu da engeller.

Midemiz her beslenmeden sonra asit salgılamaya başlar ve bir süre sonra acıkırız, botoks sonrası asit daha yavaş salgılanır ve acıkma gecikir. Sürekli yeme isteği azalacak, kalori alımı düşecek ve kişi de zayıflamaya başlayacaktır. Mide botoksu yaptıran kişiler, 100 kilo ise ortalama 15 ila 20 kilo vermesi beklenir. 120 kilo biri içinse bu oranlar 18 ila 24’e yükselecektir. Tedaviden 72 saat sonra etkisini göstermeye başlar, artık kilolar yavaş yavaş gidecektir.

İlginizi Çekebilir;  10 Tane Deyim Anlamı Ve Cümle İçinde Kullanımı İle İlgili Örnekler

Mide Botoksu Uygulatmak Zararlı mı?

Her tedavide olduğu gibi mide botoksu da olumsuz etkilere sahip olabilir. Genele bakıldığında bir sorun görünmese de az da olsa zararlı olduğu kişiler de vardır.

 • Kalp ritminde değişimler yaşanabilir
 • Solunumda sıkıntılar çekilebilir
 • Kalp krizini tetikleyebilir
 • Nörolojik yan etkiler görülebilir
 • Midenin delinme riski düşük de olsa bazı kişilerde vardır   
 • Birçok şeye alerjisi olanları olumsuz etkileyebilir.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu denilince akla bıçak altına yatmak gelmesin. Zaten ameliyat olmadığı için çoğu kişi tarafından tercih edilir. Obezite gibi büyük sağlık probleminin ameliyat olmadan tedavisi olarak geçer. Bıçak, delik gibi hiçbir delik açılmaz. Anestezi verilmesine bile gerek olmayabilir. Endeskopik yöntemi yapılan bir tedavidir.

Mide botoksu uygulamasında boğazdan girilir ve bir sıvı verilir. Düz kasların olduğu bölgeye verildiği için sinir – sindirim gibi hayati noktalara zarar verecek bir işlem değildir. Kişiler yapılan operasyonun farkına bile varmazlar, 15-25 dakika arasında sürmektedir.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

 • Aşırı kilolular,
 • Obezite sorunu olanlar
 • Egzersize rağmen kilolarından kurtulamayanlar
 • Vücut kitle endeksi yüksek olan kişiler, kronik ve mide rahatsızlıkları yoksa bir uzman hekime danışarak mide botoksu yaptırabilir.

Mide Botoksunu Kimler Yaptıramaz?

Mide botoksu, cerrahi operasyon olmadığı için birçok kişiye serbesttir ama bazı kişiler yaptıramaz. Kimlerin yaptıramayacağını aşağıda listeledik.

 • 16 yaşından küçük gençlerde
 • Botilinum sıvısına karşı alerjisi bulunanlar
 • Alerji konusunda çok hassas olanlara
 • Vücut kitle endeksi 40’tan fazla olan kişilere
 • Midedeki rahatsızlıklar ve kanser türleri
 • Hamileler ve Emzirenler
 • Myestania Graves ya da benzeri bir sinir rahatsızlığı olanlar mide botoksu yaptıramaz.

Mide Botoksu Yaptırdıktan Sonra Her Şeyi Yiyebilir Miyiz?

Mide botoksu yapıldıktan iki saat ardından bir şeyler tüketilebilir. 72 saatte etki göstereceği için bu sürede kahve tüketilmez. Asit içeren sıvılar, şeker gıdalar, hazır ve yağlı besinler, alkollü içecekler, karbonhidratlar yenmemesi gerekir. Bir lokma ama kalorisi çok olan besinler de yenmemelidir.

İlginizi Çekebilir;  Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Doğal Yöntemi

Mide botoksu her ne kadar yararlı olsa da bazı doktorlar sadece bu uygulama ile kilo vermenin zor olduğunu düşünüyor.

Mide Botoksu Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Mide Botoksu Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide botoksu işlemi tamamlandıktan sonra yemenize içmenize bir çeki düzen vermeniz gerekir. Tedavi ardından zaten uzman bir diyetisyen size özel liste hazırlayacaktır. Bu listenin dışına çıkmanız sağlığınız açısından olumsuz olabileceği gibi kilo vermenize de engel olur.

Mide Botoksundan Sonra Hastanede Yatılır mı?

Cerrahi operasyon olmadığı için hastanede kalmanıza gerek yok. Hatta iş yerinden bir günlük izin almanız bile yeterlidir. Hiçbir aktiviteyi iptal ettirmenize gerek yoktur.

Mide Botoksunda Sonra Sigara İçilir mi?

Botoks her ne kadar bir enfekte işlemi olsa da mide bulantısı, gaz gibi şişkinlik ve hazım sorunu yaşanabilir. Sigara gibi tütün ürünlerinin botoks işlemine karşı bir yan etkisi görülmemiştir. Tabii, sigarayı genel anlamda bırakmanız vücut sağlığınız için iyi olacaktır.

Mide Botoksu Kaç Ay, Yıl Etkilidir?

Mide botoksu, ömür boyu etkili değildir, enjekte edilen toksin ortalama 6 ay idare etmektedir, bazı kişilerde süre kısalabilir.

Hamileler ve Emziren Anneler de Yaptırabilir mi?

Anne adayları ya da emzirme dönemdeki annelere mide botoksu yapılmaz.

Mide Botoksu Gerçekten Zayıflatır mı? Kaç Kilo Verilebilir?

Mide botoksunun zayıflatma, kilo verme etkisi kişiden kişiye göre değişir. Kadınlarda, erkeklerde durum farklıdır. Aşırı kilolularda kilo vermek daha fazla iken biraz daha zayıf kişilerde daha az verilir. 15 ila 30 kilogram verilmesi beklenir.

Mide Botoksu Yaptıranlar Memnun mu? Yorumlar Nasıl?

Mide botoksu yaptıran kişileri bunu bazı forumlarda paylaşıyor ve bunları sizler için derledik.

15 gün önce fazla kilolarımdan kurtulmak için mide botoksu işlemini uygulattım. Sadece 7 gün gibi kısa bir sürede, oturduğum yerde 2 kilo eridim. Sonraki hafta ise biraz boğazımı tutamadım ve kilo alımı durdu. Sırf keyif için yiyenlerdenseniz, iştah olmamasına rağmen bir şeyler atıştırıyorsanız işe yaramayacaktır.

İlginizi Çekebilir;  iPhone 6S Ekran Görüntüsü Alma

Yaklaşık 3 hafta evvel ben de mide botoksunu denedim. Etki süresi 6 ay demişlerdi ama bende 2 ay daha fazla sürdü ve iki doz ardından 7 kilo vermeyi başardım. Bünyeniz yeni beslenme düzenine alıştığı için verdiğim kiloları alırım diye korkmayın. Ama yine de idareli olmakta fayda var.

Ben 40 gün önce uygulattım ve sadece 25 dakikada tamamlandı. Tabii, doktorum ne dediyse harfi harfine uyguladım. 15 gün sıvı tüketmem gerektiğini söyledi, tabii bu arada protein gibi takviyeler ek gıdalar vardı. 15 gün bebek gibi yedim diyebilirim ama değdi, 5 kilo zayıflamayı başardım. Tekrar doktorumun yanına gittim ve sıvıdan biraz daha katı bir beslenmeye geçtim, bu süreçte zayıflama sürecim durdu. Eskisine göre daha az acıkıyorum ama düşündüğüm kadar da kuvvetli değil, yine de açlığı hissediyorum. Bu uygulamayı yaptırdıktan sonra yemenizi kesmezseniz kilo veremezsiniz ama insan para verince biraz kendini tutmaya çalışıyor. Ben eskiden de diyet yaptığım için zorlanmadım.

Merhaba, 20 güne evvel mide botoksunu uzman hekime uygulattım. Yüksek tansiyon rahatsızlığım var ve hap içiyorum, o yüzden kilo verme sürecim çetrefilli oluyor. Dedikleri gibi, sadece altı günde iştahım gitti, canım hiçbir şey yemek istemiyordu. Ben üstüne bir de spor yapmaya başladım. Diyet listelerinde genelde çok doyurucu şeyler olmasa da benim listem baya iyiydi. Ekmek olmasa da et türevi gıdalar tok tutuyor. Özellikle yoğurt hem sindirim sistemimi düzenledi hem de açlığımı bastırdı. 15 günde 5 kilo vermeyi başardım.

2 ay önce yaptırdığım bu botoks sayesinde 6 kilo vermeyi başardım. Uygulamanın başlarında iştahımı kesti ama sonradan geri gelmeye başladı. Öncelikle şu tavsiyede bulunayım, sadece botoks ile zayıflamak mümkün değil, boğazınızı tutacaksınız. Sadece acıkma hissini azalttığı için kendinizi rahat tutabiliyorsunuz. Kalorisi yüksek şeylerden uzak durun.

Merhabalar, ben de geçen sene mide botoksuna karar verip uygulattım. İlk başlarda kilolar gitmeye başladı, mutlu oldum, sonra bir baktım kilo veremiyorum, moralim bozuldu. Yemeği kesmek yerine artırdım, botoks işe yaramadı zannettim. Yemeyi keseyim dedim ama kilo veremeyince yine bıraktım. Mide botoksu için ben olumlu yorum yapamayacağım.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü