1. Anasayfa
 2. Nedir

Mevzu Hadis Nedir?


0

Mevzu Hadis

Hadis kelimesi peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) tarafından söylenmiş ve günümüze kadar nakledilmiş söylemleri tanımlar. Mevzu hadis ise aslında peygamber kelamı olmamasına karşılık hadismiş gibi yansıtılan bir dizi sözü tanımlamaktadır. Dönemsel olarak pek çok farklı amaca hizmet eden insanlar veya belirli zümreler mevzu hadisler ile gündeme gelmiştir.

Mevzu
Mevzu Hadis Nedir?

Net bir biçimde sahih hadisler yani peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) tarafından dile getirilmiş cümleler olmasa da bazı kesimler tarafından çokça kullanılmıştır. Oysa hiçbir hükmü olmadığı gibi aynı zamanda yalnızca belirli kişi ve gruplara kazanç sağlamayı amaçlar. Hadis bile olmamasına rağmen isim olarak mevzu hadis şeklinde anılması farklı bir algıya yol açabiliyor. Fakat tıpkı sahte para derken değeri olmayan bir kağıt parçası için para ifadesini kullandığımız gibi bu değeri olmayan ifadeler için de mevzu hadisler tanımını kullanmaktayız.

Mevzu Hadisler Ortaya Neden Çıkmıştır?

Mevzu hadisler kişilerin maddi ya da manevi çeşitli beklentileri doğrultusunda doğmuştur.

 • İslam düşmanlığı
 • Şahsi çıkar elde etme hırsı
 • İslam’a hizmet ettiğini düşünme
 • Belli bir kavmin görüşünü yüceltmek

Mevzu Hadislere Karşı Nasıl Önlemler Alınmıştır?

Mevzu hadisler aslında bir bakıma uydurma sözlerdir. Dolayısıyla İslam aleminde bununla alakalı tedbirlere rastlamak mümkün. Bir hadisin gerçekten sahih mi yoksa uydurma mı olduğunu İslam alimleri belli sorgularla bilebiliyor. Örneğin o hadisi kimin rivayet ettiği, rivayet edenin hocasının kim olduğu gibi detaylar aslında o döneme ilişkin pek çok karanlığa ışık tutabiliyor.

Mevzu Hadislerin Zararları

Dini açıdan saf ve temiz bir biçimde Allah(c.c)’in yoluna yönelmeli, onun elçisi olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in izinden yürümeliyiz. Bize farz koşulan ibadetlerimizi yapmalı, peygamber kelamı olan sünnetleri yerine getirmeliyiz. Bu kapsamda hadisler çok önemlidir. Fakat sahih olmayan hadislerle sahih bir ibadet ya da huzur bulmak mümkün olmayacaktır. İşte bu yüzden her Müslüman bu uydurma cümleler ve hadis olarak pazarlanan mevzu hadislerden uzak durmalıdır. Allah’ın yoluna adanmış kalpler ancak gerçeği ve sahteyi, doğruyu ve yanlışı ayırt edebildiğinde rabbinin sonsuz merhametine kavuşabilir.

İlginizi Çekebilir;  Pratisyen Hekimler - Doktorlar Hangi İşleri Yapar?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü