1. Anasayfa
 2. Nedir

Mengücekliler Kimdir? Hangi Eserleri Bırakmışlardır?


0

Mengücekliler

Mengücekliler bir beylik olarak Anadolu’da kurulmuştur. Alp Arslan’ın en gözde komutanlarından birisi olarak nitelendirilen Mengücek Gazi beyliğin kurucusudur. Kurulduğu yerler ise Erzincan civarıdır. Beyliğin en aktif olduğu noktalara bakıldığında da Erzincan, Divriği, Şebinkarahisar ve Kemah görülmektedir.

Mengücekliler
Mengücekliler Kimdir? Hangi Eserleri Bırakmışlardır?

Tarihte Mengücekliler en büyük ittifak birliğini Danışmentlilerle yapmıştır. Bu birliktelik ise özellikle Trabzon İmparatorluğundan ciddi bir toprak kazanımına yol açmıştır. O dönemlerde Gürcü Krallığından da büyük topraklar elde edilmiş ve Mengücekler ciddi bir genişlemeye gitmiştir.

Mengüceklilerin başı olan Mengücek Gazi’nin vefatı ise 1142 yılında tahtı oğlu İshak’a devretmiştir. İshak bir süre boyunca beyliğin yönetimini iyi bir biçimde idame etse de İshak’ın ölümü bölünmelere yol açmıştır. Çünkü taht kavgası büyük imparatorluklarda olduğu gibi daha küçük beyliklerde de yaşanıyordu.

Mengüceklilerde Erzincan ve Divriği Kolu

İshak’ın ölümünün ardından Erzincan kolunun başına Melik Davud geçerken sonrasında Behramşah ile beraber yükselişini sürdürdü. Divriği kolunun başına da Melik Süleyman geçti ve ayrı bir kol olarak Mengüçeklileri temsil etti.

Behramşah ile beraber merkezi Erzincan olan Erzincan kolu ticaret alanında büyük sıçramalara imza attı. Ticaretin yoğunlaşması kültürel anlamda da gelişimlerini hızlandırdı. Fakat Beyramşah’ın vefatı sonrasında Türkiye Selçuklu hükümdarı olan I.Alaeddin Keykubat beyliğin Erzincan kolunu resmen sonlandırmış oldu. Fakat Erzincan kolu tamamıyla son bulurken Divriği kolu Türkiye Selçuklularına dahil olarak varlığını sürdürmeyi başardı. Tarih 1228’e geldiğinde ise tümüyle Türkiye Selçuklularının himayesi altına girdi.

Tarihe bakıldığında Mengücekliler özellikle bilimde büyük sıçramalara sebep oldu. Şehirleşmeyi çok iyi başaran topluluk aynı zamanda sanata ve kültüre de büyük özen gösteriyordu. İmar faaliyetleri pek çok medeniyet için örnek teşkil ediyordu. Günümüzde de Mengüceklilerin eserleri halen daha görülebilirdir. Özellikle Divriği sınırlarında bulunan Ulu Camii buna en büyük örnekler arasında gösterilir.

İlginizi Çekebilir;  II. Selim’in Hayatı

Mengüceklilerin Bıraktığı Eserler

 • Divriği Külliyesi
 • Divriği Kale Camii
 • Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi – Hat sanatı ile ünlüdür.
 • Kayıtbay Camii​

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü