1. Anasayfa
 2. Nedir

Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır


0

Mendil kapmaca oyunu

Mendil kapmaca oyunu geçmişten günümüze gelen, çocukların severek oynadığı eğlenceli bir aktivitedir. Bu oyun için bir hakem ve bir de mendilci gerekiyor. Bu oyun için oyuncu sayısının çok önemi yoktur. Kalabalık gruplar halinde oyun oynandığında daha keyifli bir rekabet ortamı oluşur. Oyuncular iki grup şeklinde oyuna hazırlanırlar. Bu iki grup arasında en az iki en fazla ise beş metre olmalıdır. Bu şekilde kişi sayısı, hakem ve mendilci ayarlandıktan sonra mendil kapmaca oyununa başlayabilirsiniz.

class=

Mendil Kapmaca Oyunu Kuralları

Mendil kapmaca oyunu için öncelikle mendilci ortaya geçer, hakem mendilcinin etrafına bir buçuk metrelik bir çember çizer ve diğer oyuncularda mendilcinin sağ ve sol tarafına çizgi halinde dizilirler. Mendilci elindeki mendili yukarıya doğru kaldırır ve hakem düdüğü çaldığı anda oyuncular mendilcinin elindeki bu mendili kapmak için uğraşırlar. Hangi takımın oyuncusu mendili alırsa, diğer takımın oyuncusundan da kaçmak zorundadır. Çünkü diğer oyuncu onu ebelediğinde mendil o kişiye geçecektir. Bu yüzden mendili kapan kişi hızlı bir şekilde yerine geçmelidir. İki grubun elemanları da aynı anda mendilcinin yanına gitti ise bu kez birbirlerinin dikkatini dağıtarak mendili almak için uğraşmaları gerekecektir. Hakem eşliğinde mendili alan ve yerine geçen kişi bir puan kazanmış olur. Grup üyelerinin hepsi teker teker bu işlemi uygulamalıdır. Kişi sayısı bittiğinde ise grupların topladığı puanlar sayılarak birinci belirlenir. Mendil kapmaca oyunu bu şekilde oynanır. Oldukça keyifli olan bu oyun rekabeti de çocuklara öğretmektedir.

Mendil Kapmaca Oyunu Saha Ölçüleri

Mendil kapmaca oyunu bir rekabet oyunu olduğu için bu oyunu turnuva şeklinde de yaparak daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bunun için belirlenen bazı oyun alanı ölçüleri vardır. Ölçüler şu şekildedir;

İlginizi Çekebilir;  Nar Hangi Ay ve Mevsimde Yetişir? Olgunlaşma Zamanı ve Faydaları

Minikler için; 9×18 m

Küçükler için; 15×28 m

Yıldızlar için; 20×40 m

Bu oyun alanı dikdörtgen şeklindedir ve oyuncuların sayısına göre bekleme alanları bulunur. Bu alanlar farklı renklerle belirtilir. Elenen oyuncular için de bir bekleme alanı oluşturulmuştur. Bu alanda gene renklendirilerek belli edilir. Hakem için de sahanın tam ortasında 3,60 cm çapında bir yuvarlak bölge oluşturulur ve renkli bir şekilde boyanır. Oyuncuların bulunduğu yerin tam karşısında da çizgi hakemi bulunmaktadır. Çizgi hakemi oyuncuların zamanında önce yuvarlak alana geçip geçmediğini kontrol eder.

Mendil Kapma Oyunu Püf Noktaları  

Mendil kapma oyunu tam bir performans işidir. Bu oyun için oyuncuların çok hızlı koşmaları gerekir. Oyuncuların zamanında çizgiyi geçerek mendili kapmaları da önemli bir noktadır. Rakibinizin dikkatini dağıtarak çizgiye erken basmasını sağlayarak da oyunu kazanabilir, bir puan ekibinize kazandırabilirsiniz. Oyun mendil kapmaca olsa da rakibiniz mendili kaptıktan sonra ona dokunursanız da puan kazanırsınız. Bu yüzden mendil kapmak yerine rakibinizi takip ederek ona dokunarak da puan kazanabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü