1. Anasayfa
 2. Nedir

Memenin Etrafında Çıkan Sivilcelerin Sebebi? Bitkisel Tedavi Yolları!


0

Sivilce

Sivilce sorununun tam anlamıyla nerede yaşanacağı belli belirsizdir. Özellikle de memenin uç kısmında, memenin kahverengi alanlarında veya meme altında gözlemlenebildiği görülebiliyor. Bez dokusu açısından en yoğun bölgeler arasında olmasından ötürü memeler ter üretiminde de önemli bir faktöre dönüşür. Dolayısıyla ter bezleri tıkandıkça sivilce oluşumu için önemli bir sebep oluşmuş olur. Tüm bunların sonucunda da meme etrafında ya da meme ucunda sivilce görülmesi gayet doğaldır. 

Memenin
Memenin Etrafında Çıkan Sivilcelerin Sebebi? Bitkisel Tedavi Yolları!

Memede Sivilce Çıkmasının Nedenleri 

Meme ucunda sivilce görülmesinin en başlıca nedenleri arasında şunlar sık gözlemlenmektedir. 

 • Stres
 • Sık duş almama
 • Hijyenik yetersizlik
 • Beslenme şartlarının kötü olması
 • Uykusuz kalmak
 • Polyester kıyafetler giymek
 • Memede kıl çıkması ve bu kılın alınması. (Kıl alındıktan sonra kalan kıl kökünde oluşacak iltihap sivilceye sebep olabilir

Memede ve Etrafında Çıkan Sivilce İçin Hangi Doktora Çıkılır?

Memede çıkan sivilceye hangi doktor bakar diye çok merak ediliyor. Cildimize dair tüm rahatsızlıklar Dermatologlar tarafından muayene edilmektedir. Dolayısıyla Cildiye servisine çıkmanız gerekiyor. Genellikle çok büyük bir kesime anti-septik krem ile tedavi uygulanır ve meme ucundaki sivilce düzenli ilaç kullanımıyla tamamen geçer. 

Memede Sivilce Nasıl Geçer?

Memede sivilce çıktığında bitkisel tedavi uygulamak isteyenler, doktora gitmeden çözümünü arayanlar da alternatif pek çok ürün kullanabilir. Tabii ki öncelikle bir Cildiye randevusu almanız ve doktor gözetiminde ilaç kullanmanız daha doğru olacaktır. 

 • Limon Suyu 

Sivilceleri geçirmesi için limon suyu kullanımı memeye özel bir durum değildir. Aynı zamanda pek çok vücut noktasında da tercih edilir. Astringent özelliğe sahip olan limon suyu aynı zamanda asidik yapısıyla sivilcelerin kurumasına önayak olur. C vitamini bileşeni yüksek olduğu için tüm cilt tiplerini onarmada etkilidir. 2 yemek kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyunun içerisine pamuğu batırarak sivilce üzerine uygulayın. Uygulama sonrası 20 dakika kadar beklemeniz önerilir. Sonrasında limon suyu uyguladığınız bölgeyi bol suyla durulayarak uygulamayı bitirin. 

 • Çay Ağacı Yağı 
İlginizi Çekebilir;  Instagram Son Görülme Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Çay ağacı yağını aktardan temin ettikten sonra ufak bir kap içerisinde su ile seyreltin. Ardından bir parça pamuk yardımıyla seyreltilmiş çay ağacı yağını pamuğa alın ve sivilce üzerine uygulayın. Cildiniz sürdüğünüz yağı emene kadar bekleyin ve ardından temizleyin. 

 • Sarımsak

Sarımsak hem anti-biyotik hem de anti-bakteriyel bir besin olmakla beraber anti-septik oluşuyla da pek çok rahatsızlığın tedavisinde başrol oynuyor. Sülfür açısından zengin, mantar karşıtı bir yapısı olması ve iyileştirici özelliğinin çok yüksek oluşuyla beraber sivilceler için de son derece etkili bir ürüne dönüşüyor. Bir diş sarımsağı iki parçaya bölerek sarımsağın iç kısmını memede çıkan sivilcenin üzerine sürerek uygulayın. Uygulama sonrasında 10 dakika kadar bekledikten sonra yıkayarak temizleyebilirsiniz. 

 • Zerdeçal

Antioksidan kaynağı olarak bilinen zerdeçal aynı zamanda anti-septik olduğundan bakterilerle savaşma konusunda son derece başarılıdır. Sivilcelerin geçirilmesinde etkili olabilmesi için 1 yemek kaşığı zerdeçalı su ile karıştırarak macun formu yakalamaya çalışın. Memenizde çıkan sivilcenin üzerine bu macunu sürerek sadece 1-2 dakika kadar bekleyin. Soğuk suyla yıkayarak işlemi tamamlayın. Zerdeçal ile sivilce tedavisi 14-15 gün boyunca sabahları ve akşamları uygulandığında net bir sonuç verecektir. 

 • Diş Macunu

Diş macunu kullanarak sivilcelerin geçirilmesi ana bileşenleriyle doğru orantılıdır. Örneğin mentol, alkol, karbonat ve hidrojen peroksin içeriği bulunduğundan sivilceler anında kuruyabilir. Dişlerimizi fırçalarken kullandığımız diş macunları arasında renkli yapıya sahip, jel formunda, beyazlatıcı özellikli farklı tarzda ürünler bulunabilir. Bunlar yerine standart beyaz bir diş macunu kullanmanız etki görmeniz için yeterli olacaktır. Diş macununu direkt olarak sivilce üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Hızlı bir biçimde sivilcenin kurumasını sağlayacaktır. 

 • Tükürük

Tükürük doğal yollarla sivilceyi geçiren bir etkiye sahiptir. Eğer meme ucunuzda sivilce çıktıysa kendi tükürüğünüzü el yordamıyla alıp meme ucundaki sivilce üzerine sürebilirsiniz. Sabaha kadar durulamayın ve kuruduğunu fark edin. 

 • Aspirin
İlginizi Çekebilir;  Vakıa Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada?

Aspirini su kullanarak erittikten sonra macun kıvamına getirin. Meme ucunda ya da etrafında çıkan sivilcenin üzerine uygulayın ve yıkamayın. Bir gece boyunca siz uyurken bu şekilde kalsın. Ertesi gün uyandığınızda yıkayarak durulayın. 

 • Buz 

Buzun etkileri arasında acıyı ve ağrıyı dindirmesi, bölgede tıkanmış gözenekleri açması, kirden arındırması yer alır. Dolayısıyla buz kompresi sivilce için uygulandığında kısa sürede geçirdiğini söyleyebiliriz. Uygulamayı kesinlikle buzu direkt olarak cildinize sürerek yapmayın. Bir beze buzu sararak bezle sivilce üzerine baskı oluşturacak şekilde uygulayın. Birkaç dakika sonra 5 dakika ara verin ve tekrar birkaç dakika uygulayın. 4-5 kez kompres uyguladıktan sonra işlem tamamdır. 

 • Benzoil Peroksit 

Benzoil peroksit uygulandıktan sonra uzun süre cildinizde kalabilir. Dolayısıyla uyguladığınız günlerin ardından yıkayarak temizlemenize gerek yoktur. Banyo yapana kadar her gün iki kez sürebilirsiniz. Benzoil peroksit eczanelerde satılmakta olup farklı oranları olabilir. Minimum %2,5 oranında olan benzoil peroksit cildinizdeki sivilcelerin kurutulması için yeterli olacaktır. Sivilceleri geçirmek için kullanılan yöntemler arasında son derece iyi sonuçlar verir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü