1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Meddi Lin Nedir? Ne Zaman Olur?


0

Meddi Lin

Kuran-ı Kerim’in güzel okunması için gerekli olan tecvid kuralları içinde bulunan meddi Lin üstün olan  harekeden sonra  cezimli vav ( َوْ ) ve cezimli ya ( َيْ ) harflerinin gelmesiyle yapılan bir meddi. Meddi Lin harfleri görüldüğünde  örneğin  نَوْمٌ kelimesindeki vav ve خَيْرٌ kelimelerindeki gibi meddi Lin oluşmaktadır. 

Meddi Lin Hakkında Merak Edilenler

Harf-i lîn (lîn harfi) neye denir, ve kaç tanedir? 

Harf-i lîn, harfleri harekeleri sakin olan  vav ile ya harfleridir. Meddi Lin harfleri iki tane olduğu için diğer tecvid kuralarından kolaylıkla ayrılabilmektedir. 

Meddi Lin Nedir? Ne Zaman Olur?
Meddi Lin Nedir? Ne Zaman Olur?

Medd-i lîn ne zaman olur? 

Meddi Lin olabilmesi için bir kelime içinde meddi Lin harfleri olan vav ve ye harfleri bulunmalıdır. Bu harflerden sonra gelen med sebebi sükûn-i lâzım veya sükûn-i ârız olursa, medd-i lîn oluşmaktadır. 

Medd-i lînin hükmü nedir? 

Medd-i linin tecvid hükümleri arasında hükmen câiz olmaktadır. Çünkü kırâat imamları arasında genel olarak ortak bir kanaatle med olmasına karar verilmiştir. 

Medd-i lîn ne kadar uzatılır? 

Medd-i lin harflerinden sonra sükûn-i lâzım olduğunda iki kural uygulanır. Burada yapılması gereken dört elif miktarı uzatılarak okumaktır. 

Lîn harfinin bulunduğu kelime üzerinde vakıf yapıldığında (durulduğunda) lîn harfinden hemen sonra sükûn olduysa medd-i lîn meydana gelir ve lîn harfi uzatılarak okunur. Uzatma harekede değil, lîn harfinin mahrecinde yapılır.

Medd-i lînin sükûnu, lâzımî sükûn ya da ârızî sükûn olabilir. Kur’an-ı Kerim’de sadece iki yerde lîn harfinin sükûnu lâzımîdir. Bunlardan biri Meryem suresinin başındaki كٓهٰيٰعٓصٓ ayeti, diğeri ise Şûrâ suresinin başındaki عٓسٓقٓ ayetidir. Bu ayetlerdeki ayn ( عَيْنْ = عٓ ) lafızlarının sükûnu, lâzımî sükûndur.

Bu kelimeler okunurken tûl okuyuşta üç elif, tevassut okuyuşta da iki elif miktarı uzatılır. Bu iki yer dışında kalan medd-i lînlerin sükûnu ise ârizî sükûndur.

İlginizi Çekebilir;  Güvenme varlığa, düşersin darlığa atasözü bize ne anlatmak istiyor?

Medd-i lînin sükûnu, ârizî sükûn olursa, hızlı okuyuşta en az uzatma miktarı bir elif miktarı kadar olabilir. Orta okuyuşta iki elif, yavaş okuyuşta ise üç elif miktarı uzatılır.

Örnek: مِنْ خَوْفٍ

Bu örnekte:

Vav ( و ) lîn harfidir.

Kelimede durulduğunda, fe ( ف ) harfinin üzerinde ârızî bir sükûn ortaya çıkar.

Bu durumda lîn harfinden sonra sükûn geldiği için medd-i lîn olur.

Vav ( و ) harfi üç elif miktarı uzatılarak okunur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?