1. Anasayfa
 2. Nedir

MEB EKYS Başvuruları Başladı! Ücretler Belli Oldu!


0

MEB EKYS başvuruları

MEB EKYS başvuruları her sene olduğu gibi büyük bir heyecanla bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kurumlara yönetici seçme sınavı olan EKYS için 2022 yılı sınav programını açıkladı. Sınav tarihi 20 Mart 2022 olurken, başvurular için de tüm koşullarla beraber yapılan duyuruda başvuru tarihi 3-10 Şubat 2022 olarak yer aldı. 

MEB
MEB EKYS Başvuruları Başladı! Ücretler Belli Oldu!

MEB EKYS sınav başvuruları tamamen elektronik ortamdan yapılıyor. Sınava girecek adaylar ÖSYM Aday işlemleri mobil uygulamasını kullanarak başvuru yapabilecekleri gibi aynı zamanda resmi ÖSYM web sitesi adresine buraya tıklayarak ulaşabilirler ve başvuru sürecini değerlendirebilirler.

Ayrıca sınavlarda zorunluluk haline gelen HES kodu için Hayat Eve Sığar uygulaması kullanılabilir. Zira HES kodu olmayan adayların sınava girmeleri mümkün olmayacak. Pandemi gereğince Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan Korona tedbirleri uygulanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Sınavları için başvurular 3 Şubat 2022 ile 10 Şubat 2022 tarihleri arasındadır. Başvuru ile beraber sınav ücretlerinin yatırılması ve sonrasındaki süreçte başvuruların tamamlanarak onaylanması gerekmektedir. Aynı zamanda geç kalmış adaylar için geç başvuru tarihi olarak en son 18 Şubat 2022 duyurulmuştur. 

MEB EKYS Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Yapılan sınavlarda en merak edilen bir diğer unsur ise tabii ki sınav ücretleri oluyor. Bunun için ödemeler bankaların ATM’lerinden, ÖSYM web sitesinin ödeme kanalı üzerinden online olarak da yapılabilecek. Eğer bankaların 50 metreye kadar yakınında ATM bulunuyorsa gişe tahsilatı yapılmayacağını da hatırlatmak gerekiyor. 

 • MEB EKYS Sınav Başvuru Ücreti: 285 TL 
 • MEB EKYS Sınav Geç Başvuru Ücreti: 427,50 TL 

Geç başvurularda %50 oranında fiyat artışı olduğunun altını çizmek gerekiyor. Başvurular 3 Şubat 2022 tarihinde saat 10.00 itibariyle başlamış olacak. Son başvuru tarihi 10 Şubat 2022’de 23.59’u kaçıranlar ise son başvurular olarak geç başvuruyu 18 Şubat 2022’de saat 23.59’a kadar değerlendirebilir. 

ÖSYM tarafından MEB EKYS sınav kılavuzu yayınlanmıştır. Kılavuz hem sınava dair hem de ödeme ve başvuru sürecine dair pek çok ayrıntıyı içerisinde barındırıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Çağrı Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? TDK’ anlamı ve Örnek Cümleler

MEB EKYS Sınavı İle İlgili Yararlı Bağlantılar 

Aşağıda yer alan bağlantıları kullanarak ÖSYM resmi web sitesi üzerinden MEB EKYS kılavuzu ve başvuruya istinaden sunulan diğer tüm belgelere ulaşabilirsiniz. 

 • MEB EKYS Başvuru Kılavuzu
 • Aday Başvuru Formu
 • Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu 
 • Başvuru Merkezleri 

MEB EKYS Sınav Ücreti Hangi Bankalara Yatırılabiliyor?

MEB EKYS başvuru ücretleri için ödemeler banka şubelerinden tahsilat yoluyla yatırılabiliyor. Tabii ki Covid-19 önlemleri kapsamında eğer banka şubesinin yakınında 50 metreden az olmak kaydıyla bir ATM bulunuyorsa şubeler sınav ücreti yatırma işlemi için ATM’lere yönlendirme yapıyor. 

Ayrıca internet bankacılığı üzerinden, ÖSYM web sitesi üzerinde yer alan başvuru ve ödeme ekranından banka kartıyla veya kredi kartıyla sınav ücretini ödeyebiliyorsunuz. 

 • Akbank 

Akbank şubeleri, ATM, internet bankacılığı 

 • Albaraka Türk Katılım Bankası 

Albaraka Türk Katılım BAnkası şubeleri, ATM, internet bankacılığı 

 • QNB Finansbank 

QNB Finansbank şubeleri, ATM, internet bankacılığı 

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası 

Kuveyt Türk Katılım Bankası şubeleri, ATM, internet bankacılığı 

 • Halkbank 

Halkbank şubeleri, ATM, internet bankacılığı 

 • ING Bank 

ING Bank şubeleri, internet bankacılığı 

 • Türkiye İş Bankası 

Türkiye İş Bankası şubeleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık 

 • Vakıf Katılım Bankası 

Vakıf Katılım Bankası şubeleri, ATM

 • Ziraat Bankası 

Ziraat Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık 

Özellikle Ziraat Bankası çok uzun yıllardır sınav ücreti ödemeleri için ilk tercih oluyor. Ancak şubelerden ve ATM’lerden değil yalnızca internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden sınav ücreti ödemesi yapıldığına dikkat çekmek gerekiyor.

Ayrıca adaylar ÖSYM web sitesi üzerinden İşlemler kısmına geçtikten sonra Ödemeler adımına ulaşabilirler. Bu sekmede yer alan ödeme ekranından hem banka kartıyla hem de kredi kartıyla saniyeler içerisinde MEB EKYS sınav ücreti ödemesini gerçekleştirebilirler. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü