1. Anasayfa
 2. Nedir

Mavi Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Saça Faydaları Nelerdir?


0

Mavi şampuan

Mavi şampuan, koyu saçlara yapılan bazı işlemler sonrası renklerin dağılmasını önlemeye yarar. Çünkü bazı saç tonlarına boyama yapıldığında çok değişik renk tonları oluşmaya başlar. Bu farklılıklar kadınları rahatsız eder. Mavi şampuan bunların önüne geçer, saça bilinen bir zararı olmadığı gibi onların daha sağlıklı olması için besleyici etkisi vardır.

Mavi
Mavi Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Saça Faydaları Nelerdir?

Mavi Şampuan Nedir? Neden Mavi?

Bu şampuanda mavi pigmentler yer aldığı için bu ismi almıştır. Özellikle koyu ton saçları olan kadınlarda daha yararlıdır. Röfle – balyaj – ombre kadınların en sık uyguladığı saç şekillendirme, boyama yöntemidir. Bazen bu uygulamalarda kırmızıya yakın renkler görünmeye başlanır. Mavi şampuan kullanıldığı zaman kırmızımsı bu renklerin oluşması önlenir ve saç doğal görünür.

Mavi Şampuan Saça Nasıl Faydalar Sağlar?

Mavi şampuan için sürekli koyu tonlardaki saçlara olan yaralarından bahsettik. Benim saçım açık, yararı yok mu? Diye merak ediyorsanız tabii ki var. Ama bu şampuanın ana amacı farklı renk tonlarını gidermektir. Açık tonlarda böyle bir sorun olmaz, saçları yine de besler. Eski mat görüntü kaybolur, ışıltılı bir hal alır. İçerdiği vitaminler sayesinde saçın her bir noktasını itinayla besler.

İstenmeyen Renk Değişimlerini Düzeltir

Boyalar kimyasal içerir, saçın kendi renginin dışında kırmızı ya da bakır gibi farklı tonlar oluşur. Mavi şampuan kullanan kişilerde bu farklı renkler geçer. Saçlarınızı boyattıktan sonra yaşadığınız hayal kırıklığını mavi şampuanla giderebilirsiniz.

Saçları Besleyici Etkisi Vardır

Mavi şampuan içindeki vitaminler renk tonlarını düzenlediği gibi saçları besleyici etkiye de sahiptir. Aşırı derecede kırılma, dökülme sorunu yaşayanlar için faydalıdır. Saçlar eskisinden daha çabuk uzar, seyrekliği gider ve parlamaya başlar.

İlginizi Çekebilir;  Siyer İlminin Temel Kavramları Ve Kaynakları Nelerdir?

Saç Rengi Uzun Süre Değişmez

Saçlarınızı boyattıktan bir süre sonra eski haline dönmeye başlar. Ama bakımları düzgün ve zamanında yaparsanız boya daha kalıcı olur. Mavi şampuan kullanarak boyattığınız saçlarınızın renginin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Saçın Doğal Görünmesini Sağlar

Röfle belki de saça en çok uygulanan yöntemlerdendir. Ama bazen saçların bakır tonlara bürünmesine neden olur. Mavi şampuan kullanan kişilerde bu bakır renk ortadan kalkar. Saçlar eskisi gibi doğal haline döner.

Saçları Küllü Gibi Gösterir

Güneş bizim yaşam kaynağımız olsa da fazlası hem vücuda hem de saça zararlıdır. Şekillendirmek için kullanılan aletler, yazın tatilde denize girmek, sürekli boya yaptırmak, şehrin kirliliği gibi durumlar saçları yıpratır. Saçları mat hale getirmesinin yanı sıra farklı renklerin oluşmasına da neden olur. Bu gibi durumlardan şikayetçi olanlar mavi şampuan kullanırsa hem renkler doğal hale gelir hem de saçlar eskisi gibi parlar. Mavi pigmentler uygulanan saçta küllü bir renk verir.

Mavi Şampuanın Kullanımı Nasıl Olmalı?

Mavi şampuan, diğerleri gibi kullanılmaz. Satın almadan önce saça sürdüğünüzde kaç dakika duracağını bilmeniz gerekir. Fazla durursa ciddi zararlara neden olabilir. Mavi pigmentler çok yararlı olsa da fazlası yan etkilere neden olabilir. Bu pigmentler saçta çok uzun süre durursa sıcak renkler gitmeye başlar. Şampuanı aldığınız zaman üzerindeki kullanma talimatını okuyun, oradaki süreleri aşmayın.

Bekletme süresi kadar ne kadar sürede kaç kere kullanılması gerekiyor onu bilmelisiniz. Eğer kuralları harfiyen uygularsanız o zaman daha çok faydasını görürsünüz.

Kuaförde yaptırdığınız saç şekillendirme, renk açma gibi durumlardan sonra suyla yıkamayı ihmal etmeyiniz.

Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra mavi şampuandan saçınızın uzunluğuna göre dökün ve her bir teline gelecek kadar köpürtün.

İlginizi Çekebilir;  Orojenez (Orojenik Hareketler) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saçta durma süresi için şampuanın üzerinde yazdığı gibi 4 – 5 dakikayı geçmemeye özen gösterin.

Hemen ılık su ile şampuanları tamamen temizleyene kadar yıkanın.

Eğer mavi şampuana alerjiniz varsa ya da çok hassas bir cildiniz varsa dirsek, kulak arkası gibi bir yerde deneyin, kızarıklık, kaşınma ve şişme gibi bir durum yoksa kullanmaya başlayın. Varsa da cildiyeye görünün.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü