1. Anasayfa
 2. Nedir

Limon Meyve midir Yoksa Sebze mi? Hangi Mevsim Yetişir?


0

Limon

Limon, asırlardır her yaştan kişinin beğenerek yediği, yemek yapılan her yerde olması gereken faydalı bir besindir. Özellikle salatalar onsuz olmaz, birçok yemeğin de lezzet ve sağlık ürünüdür. Sos yapımında efsanedir, sadece ana yemeklerde değil, limonlu tatlılar da damak çatlatan lezzete sahiptir. Şeker içeren limonun ekşi olmasının nedeni içerisinde sitrik asittir ve oranı da çok düşüktür. Yüksek besin değerleri ile de düzenli tüketilmeli ama mide sorunları olanlar dikkat etmeli.

Limon
Limon Meyve midir Yoksa Sebze mi? Hangi Mevsim Yetişir?

Limon Besin Değerleri

 • B6 Vitamini
 • C Vitamini
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Demir
 • Folat
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Protein
 • Karbonhidrat ihtiva eder.

Limon Meyve midir Yoksa Sebze midir?

Meyve denilince akla hep tatlı gelir, ele alınıp ısırılarak rahatça yenen bir besin olarak biliriz. Limon meyve olarak geçer, narenciye sınıfı içerisinde yer alır. Çünkü çekirdek içerenler botanik olarak meyve geçer.

Limon Yaz mı Yoksa Kış mı Yetişir? Dikim ve Aşılama Zamanı

Limon için iki mevsimin meyvesi diyebiliriz. Sonbahar, kış aylarında yetişir. Sonbaharın ilk 3 ayında dallarından koparılır ve hem bu aylarda hem de Aralık, Ocak, Şubat aylarında satılır. Mevsimi dışında çok pahalanır.

Limon iki mevsimde yetişse de 12 ay boyunca satışı yapılır. Limonun kabukları çok sert, dayanıklı olsa da soğuk havalarda değil, ılıman bölgelerde yetişir. Eğer Akdeniz ve Ege Bölgesini gezdiyseniz mutlaka ağaçlarda görmüştünüz. Kış ayı bittiği zaman Mart ile birlikte limon ağaçlarının çok güzel çiçeklendiğini göreceksiniz. Kokusu da çok cezbedicidir.

Her ağaç, yetiştiği bölgeye göre farklı zaman çiçek açıp limonları toplanma seviyesine gelebilir. Hatta aynı ilin farklı bölgesinde bile değişimler görülebilir. Limonun etrafı açık olmalıdır, ağacını istediğiniz zaman dikebilirsiniz. Aşı uygulaması ise 12 ay içinde 2 kere yapılmaktadır. Sonbaharda uygulanana göz aşısı denmektedir. Eğer bir bölgede yaz fazla uzun sürmüyorsa o zaman uygulanır. Aşı için diğer uygun zaman da Nisan ve Mayıs’tır. Sürekli nemli, ılık ve yağışlı yerlerde yaz, kış, sonbahar ve ilkbaharda yetiştiğini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır? Hem Kadınlara Hem de Erkeklere Faydaları

Limonun İnsan Sağlığına Faydaları

Limon, özellikle kış hastalıkları için iyi gelse de her mevsim bağışıklığımızı kuvvetlendirerek hasta olmamızı engeller. Hastalığa yakalanan kişiler de daha hafif şekilde atlatılır.

Limon ayrıca sindirime de iyi gelir. Ilık su içine eklenen bir miktar limon karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Kararında tüketildiğinde mideye iyi gelir ama rahatsızlığı olanlarda ters etki yapabilir. Bu yüzden mide rahatsızlığı olanlar hekime danışmadan tüketmeyin.

Diyet listelerinin, zayıflamak isteyenlerin bir numaralı yardımcısıdır. Lif sayesinde tok tutar, yağ yakmaya yardımcıdır. Tek başına içmekte zorlanıyorsanız az miktarda bal eklenebilir.

Limonda potasyum minerali de vardır. Bu mineralin görevi tansiyonun düzenlenmesidir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olma ihtimalini de azaltır. Ama hali hazırda bu hastalığı olanlar için zararlıdır.

Limondaki besin değerlerinde yer alan mineraller ve vitaminler kalp ve damarlar içinde şifa deposudur. Eğer her gün kararında yerseniz kötü kolesterol düşer, felç ihtimali azalır, damar sertliklerini de engeller.

Limona ekşi tadı veren sitrik asit ve ihtiva ettiği demir sayesinde demir eksikliği sorunu azalır.

Sürekli böbrek taşı oluşumundan şikayetçiyseniz artık öğünlerinize limonu dahil edin. Çünkü PH seviyesini yükseltir ve taşlar oluşmadan parçalanır.

Kanser günümüzde çaresi olmayan hastalıklardan biridir. Yakalanma ihtimalini azaltmak için, antioksidan içerikli bu meyveyi tüketin. Çünkü antioksidanlar kansere yol açan hücrelerin zarar görmesini engeller ve onları onarır. Kalkanı olan bir savaşçı gibi sizleri korur.

Güzel, parlak, canlı bir cilde sahip olmak için limon tüketmek gerekir. Çünkü kolejen miktarı zamanla azalır ve limon da üretimi destekler. Antiseptiktir, bu sayede akne, siyah nokta gibi problemleri engeller. Ciltte oluşa rahatsızlıkları önler, güneşten meydana gelen lekelerin de azalmasına yardımcıdır. Cilt gözeneklerinizin genişlediyse eskisi gibi sıkılaşmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir;  Medd-i Lazım Nedir?

Limonu ince şekilde dilimledikten sonra yüzünüze hafifçe dairesel şekilde sürmeye başlayın, düzenli uygulayın. Bir süre sonra parlaklığı ve sıkılaşmayı fark edeceksiniz. Bazı kişilerde alerjiye neden olabileceği gibi, bir damlayı yüzünüzün küçük bir noktasına değirin ve alerjiniz olup olmadığını kontrol edin.

Limonun Sağlığımıza Zararları

Limon ekşi diyerek kesinlikle üstüne şeker yemeyin, çünkü zararlıdır. Mantar oluşumu baş gösterebilir. Ayrıca alerjiyi de tetikler.

Gebelik dönemindeki anne adayları, bebeği olup emzirenler, küçük yaştaki kişilerin ve bağırsak hastalıklarından mustarip kişilere limon zararlıdır.

Limon içerdiği asit nedeniyle bazen midede ekşimeye neden olabilir. Bazı kişilerde bulantı ve istifra da görülebilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü