1. Anasayfa
 2. Nedir

Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek?


0

Kütle çekim kuvveti

Kütle çekim kuvveti ne demek? Sorusunu kısaca şöyle yanıtlayabiliriz: Dünyanın, diğer gezegenlerin ve gök cisimlerinin, kendi üzerinde bulunan cisimlere uyguladığı kuvvetler ‘kütle çekim kuvveti’ olarak tanımlanır. Her gök cisminin uyguladığı kütle çekim kuvveti tabii ki birbirinden farklıdır.

Kütle
Kütle Çekim Kuvveti Ne Demek?

Kütle Çekim Kuvveti Ne Anlama Gelir?

Kâinattaki cisimlerin hepsi çekim kuvvetine tâbîdir. Gök cisimlerinin tamamı, hem üstünde yer alan cisimlere hem de öteki gök cisimlerine çekim kuvveti uygular.

İşte buna ‘kütle çekim kuvveti’ adı verilir. Kütle ifadesi kullanılmadan, yalnız ‘çekim kuvveti’ demek de aynı şeyi ifade eder.

Belli bir kütleye sahip olan her şey; -buna galaksiler, yıldızlar ve bütün gezegenler dâhildir- birbirine doğru hareket eder. Kütle ve enerji birbirine eşdeğerdir. O yüzden, ışık başta olmak üzere tüm enerji kaynakları kütle çekime yol açar ve bu kuvvetin etkisi altındadır.

Kütle Çekim Kuvveti Nasıl Gerçekleşir?

Gök cisimlerinin, üzerindeki nesnelere uyguladığı kütle çekim kuvveti farklı büyüklüklerdedir. Bunu etkileyen iki temel faktör vardır:

 • Gök cisminin kütlesi
 • Gök cismiyle, üzerindeki cisim arasındaki uzaklık

Gök cisimlerinin kütlesi ne kadar fazla ise, üzerindeki cisimlere o kadar çok kuvvet uygular. Yani kütle çekim kuvvetiyle gök cisminin kütlesi doğru orantılıdır.

Cisim ile gök cismi arasındaki uzaklık arasında ise ters orantı vardır. İkisinin birbirine olan mesafesi ne kadar artarsa, kütle çekim kuvveti o derece azalır.

İlginizi Çekebilir;  5 Yaş Çocuk İçin Normal Kilo ve Boy Değerleri Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü