1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Kur’an Ve Hadislere Göre Cinlerin Özellikleri


0

Kuran-ı Kerim’de bahsedilen ve hadislerde de daha ayrıntılı olarak bilgi verilen cinler hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Kuran-ı Kerim’de cinler hakkında bilgiler verilmiş olup Hazreti Peygamberin hadisleri ile de cinler hakkında birçok bilgiye ulaşmak mümkün olmaktadır. Cinlerin neden yaratıldıkları ve özellikleri hakkındaki bilgileri öğrenerek daha bilinçli olmak mümkündür. Bu yöntem üzere Cinlerin özellikleri ile ilgili bazı ayetler şunlardır;

Kur’an Ve Hadislere Göre Cinlerin Özellikleri
Kur’an Ve Hadislere Göre Cinlerin Özellikleri

Cinler bilinçli ve irade sahibi varlıklardır. (En’âm suresi, 130. Ayet.)

Onların yaratılış amacı da tıpkı insanlar gibi Allah’a (c.c.) kulluk etmektir. (Zâriyât suresi, 56. Ayet.)

Cinlerin de inananları ve inkâr edenleri vardır. (Cin suresi, 14. Ayet; En’âm suresi, 130. Ayet.)

Ateşten yaratılmışlardır. (Hicr suresi, 27. Ayet; Rahmân suresi, 15. Ayet.)

Geleceği ve gaybı bilemezler. (Sebe suresi, 14. Ayet.)

Hz. Peygamberden Kur’an dinleyerek ona iman edenleri vardır. (Cin suresi, 1-2. Ayetler.)

Kuran-ı Kerim ve hadisler ışığında cinlerin özellikleri şunlardır;

 • Cinler ateşten yaratılmışlar ve insanın görüp algılayamayacağı şekillerde varlıkları bulunan yaratılmışlardır.
 • Onlarda Allah’a ve Hazreti Peygamberin tebliğ ettiği İslama inanmak ve ibadet etmekle yükümlüdürler.
 • Cinler çok uzun süre yaşayabilmektedir. Bu nedenle insanlar arasında olan saklı gizli durumları takip ederek geçmiş hakkında bilgi verebilirler fakat onların gaybı yani geleceği bilemeyeceği hadislerde bildirilmiştir.
 • Çeşitli şekillere girerek bedensel olarak gözükebilmelerinin yanında kendilerine ait bir yaşantı sürerler ve insanlar onlarla iletişime geçmek, bilinçsizce ritüel yapmak ve ruh çağırmak gibi eylemlere girdiklerinde insanlara musallat olabilirler.
 • Cinlerin imanlı olanları bulunabilir fakat bildirildiğine göre çoğunluğu kafir olarak kabul edilmektedir.
 • Gaybı bilemedikleri Kuran-ı Kerim’de yer alan Hazreti Süleyman kıssasında ayrıntılı olarak bildirilmiştir.
 • İnsanlardan uzak ormanlık alanlarda bataklıklarda gibi ortamlarda varlıklarını sürdürürler. Çok hızlı hareket kabiliyetleri bulunmaktadır.
 • Ayetel Kürsi, Felak, Nas surelerini okumaya devam edenlerden uzaklaştıkları ve yaklaşamadıkları bildirilmektedir. Alimlere göre yerlere atılan ekmek ufakları ve yiyecek tanelerini yiyebilecekleri için onlara bilmeden basarak zarar verenlere karşı onlarda zarar verebilirler bu nedenle mümkün olduğunca yaşam alanlarında halı ve yer döşemesi üzerinde yiyecek kalıntısı bulundurmamak tavsiye edilmektedir.
 • İnsan ve hayvan kalıntılarından beslendikleri için mümkün olduğunca saç ve tırnak gibi atıkları toprağa gömmek tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda onların musallatına engel olmak için banyo esnasında edep yerlerinin kapalı olması tavsiye edilmektedir.
 • Kuran-ı Kerim ve duaların bulunduğu yerlerden hoşlanmadıkları için uzaklaşırlar fakat kötü ortamlar alkol kokusu, sigara kokusu gibi ortamlarda bulunmaktan hoşlanır ve bu ortamlarda insanlara daha çok yakın olmaktadırlar. 
İlginizi Çekebilir;  A Harfi İle Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?