1. Anasayfa
 2. Nedir

Küçük Kelimesi Yerine Kullanılacak Eş Anlamlı Kelimeler ve Zıt Anlamlıları Nelerdir?


0

Eş Anlamlı Kelimeler ve Zıt Anlamlılar

Küçük kelimesi yerine kullanılabilecek birçok eş anlamlı kelime bulunmaktadır. Aynı şekilde zıt anlamlıları için de 3 farklı sözcük kullanılabilir. 

Küçük
Küçük Kelimesi Yerine Kullanılacak Eş Anlamlı Kelimeler ve Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Küçük kelimesinin eş anlamlıları arasında en çok bilinen minik ve ufak sözcükleridir. Günümüzde mikro da kullanılmaktadır. Bazı cümlelere göre değersiz – önemsiz kelimeleri de anlamdaş sayılır. Enik yavrular için kullanılsa da küçüklüğü ifade eder. Ivır zıvır şeyler, yani ufak tefek şeyler anlamı taşır. 

Küçük sözcüğünün zıt anlamlısı büyüktür. Cümlenin durumuna göre iri ve okkalı kelimeleri de yakın anlamlı olarak büyük yerine geçer. 

Zıt anlam soruları özellikle sınavlarda karşımıza çıkar. Zıt kelimesinin eş anlamlısı karşıttır, sorularda bu şekilde de gelebilir. Ters ve kontrast kelimeleri de zıt yerine geçen kelimelerdir. Ama bir şeyin zıt olması onu kötü yapmaz, küçük yerine büyük kullanmak olumsuz bir durum değildir. 

Türkçe dilinde her kelimenin zıt anlamı olma zorunluluğu yoktur. Özellikle özel isimlerde böyle bir anlam aramak doğru olmaz. Zıt denilince aklınızda birbirine tezat kelimeler gelsin. Küçük büyük, irili ufaklı, şişman zayıf, uzun kısa gibi kelimeler zıt anlamlı sözcüklerdir. 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye’nin Ovaları Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü