1. Anasayfa
 2. Nedir

Kötü Alışkanlıkların Toplumsal Açıdan Zararları


0

Kötü alışkanlıklar

Kötü alışkanlıklar kişinin kendisine, çevresine ve sağlığına zarar veren bağımlılık yapan davranışlar ya da maddelerdir. Kötü alışkanlıklar sadece kişinin beden sağlığına zarar vermekle kalmaz, zaman içerisinde akıl sağlığının da bozulmasına sebebiyet verir. Bu yüzden kötü alışkanlıklara sahip olan kişiler çevrelerine de isteyerek ya da istemeyerek zarar vermeye başlarlar. Bu kişilerin mutlaka yardım alması ve bu alışkanlıkları bırakmaları gerekir.

Kötü
Kötü Alışkanlıkların Toplumsal Açıdan Zararları

Kötü alışkanlıklara sahip kişiler toplumun suç düzeyini arttırırken, huzurun bozulmasına da sebep olurlar. Örneğin; kişinin motor becerileri kullanmayı engelleyen ve sağlıklı düşünmesinin önüne geçen alkol, kazalara sebep olmaktır. Kişi alkollü bir şekilde trafiğe çıktığında can ve mal kaybına sebep olabilir. Ya da kumar bağımlısı olan bir kişi tüm mal varlığını kumarda kaybederek ailesini zor durumda bırakabilir. Maddi kaybın yanı sıra kumar bağımlılığı ailenizi de kaybetmenize sebep olacaktır. Bu örneklerdeki davranışlar suç oranın artması ve toplumsal huzurun bozulması demektir. Bu davranışlar tekrarlanmaya başlandığında ise kişi artık toplumda yer alan diğer kişilerin güvenini de yitirmiş olacaktır.

Kötü alışkanlıklara örnek verecek olursak;

Sigara içmek

Alkol tüketmek

Kumar Oynamak

Uyuşturucu gibi bağımlılık yapan madde kullanımı

Bu tarz kötü alışkanlıklara sahip olan kişilerin mutlaka destek almaları gerekir. Psikolojik olarak da kişiyi etkileyen bu alışkanlıklar bağımlılığa dönüşmeden önüne geçilebilir. Bağımlılık boyutunda olan alışkanlıklar için ise profesyonel destek şarttır. Huzurlu ve mutlu bir yaşam için kişiler bu desteği almalı, topluma kazandırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir;  Gök Bilimciler Hangi Alanlarda Çalışır?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü