1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Konfüçyanizm nedir? Kurucusu, kutsal kitap, tanrı inancı ve ibadet yeri


0

Konfüçyanizm

Yüzyıllar boyunca insanlar, ahlaki davranışın ne olduğunu ve daha da önemlisi, bunun uygulanışını belirlemek için mücadele ettiler. zamanında olduğu kadar bugün de geçerlidir Konfüçyüs yaklaşık 2500 yıl önce Çin’de yaşayan Aslında Konfüçyüs, insanlığın izlediği yoldan ciddi şekilde endişe duyuyordu. Böylece, bu Bilge veya bilge adamdan Konfüçyüsçülük ideolojisi doğdu. Birçoğu Konfüçyüsçülüğün ne olduğunu merak edebilir. Konfüçyüsçülük . tanımı, bir felsefe biçiminde ahlaki ve etik davranış için bir rehber olarak ifade edilebilir

Konfüçyanizm İnançları

Konfüçyüsçülük, bir tanrıya tapınılması anlamında bir din midir? Cevap hayır. Bunun yerine Konfüçyüsçülük, güçlü bir karaktere sahip bir davranış pratiğidir. Konfüçyanizm inançları, bir kişinin mükemmelliğe ulaşmasına yardımcı olan aşağıdaki kavramları içerir. 

Konfüçyanizm nedir? Kurucusu, kutsal kitap, tanrı inancı ve ibadet yeri
Konfüçyanizm nedir? Kurucusu, kutsal kitap, tanrı inancı ve ibadet yeri

    Li, Konfüçyüs inançları boyunca iç içedir ve büyük önem taşır. Li, yaşamın kutsallığını onurlandırır ve geleneğin korunması yoluyla bulunur. Çocukların kendilerinden ne beklendiğini otorite sahiplerinden öğrendiği Batı toplumuna benzer şekilde, Li, büyüklerden geçen gelenekleri, ritüelleri ve görgü kurallarını kapsar. Esasen, bir kişiyi yüksek bir standartta tutan ve ahlakın temeli olması gereken bir görgü kuralıdır.

    Hsiao, aileyi ve üyeler arasındaki karşılıklı sevgiyi vurgular. Esasen, bu daha dengeli bir topluma geçer.

    Yi, erdemli karakterle ilişkilidir, çünkü ilkeleri için kendini feda eder.

    Xin, kendine ve başkalarına karşı dürüstlüğe odaklanır.

    Jen, Konfüçyüs inançları açısından hiyerarşinin en üstünde yer alır. Jen, içsel olarak iyi ve empatik olan ve tüm insanlara karşı şefkatli olma potansiyeline sahip bir bireyi özetler. Tüm insanların iyi olduğu inancı üzerine inşa edilmiştir ve eğer değilse, potansiyellerini ve nihayetinde Jen’i gerçekleştirmenin önünde bir engel haline gelen kötü bir yaşam koşulundan kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Medd-i Tabii Nedir? Örnekleri Nelerdir?

    Chung, sadece kişinin ailesine değil ülkesine de sadakat anlamına gelir.

İlişkiler

Bir bireyin güçlü bir toplumu özümsemesi ve katkıda bulunması için ele alınması gereken 5 Konfüçyanizm ilişkisi vardır. Bireyin toplumla bağlantılı olarak görüldüğünü unutmayın; bu nedenle, kişilerarası ilişkiler bir bütün olarak toplumu etkiler. 5 ilişki, Li kavramına bağlıdır. Aynı şekilde, ana babaya saygı olarak da adlandırılan aile bağlılığı esastır. 5 ilişki şunları içerir:

 1. Liderden halka
 2. Babadan oğula
 3. Karı koca arası
 4. Büyük kardeşten küçük kardeşe
 5. Yaşlı arkadaştan genç arkadaşa

Konfüçyanizm Ritüelleri

Konfüçyüsçülük ritüelleri, doğumdan ölüme kadar yaşam evrelerinin ilerlemesine odaklandı. Ritüeller, Li kavramından ortaya konan kuralları takip etti. Konfüçyüs, ritüellerin ahlakın korunmasına giden yol olduğuna ve yolu iyi ve erdemli bir yaşamı keşfetme süreci olan Eğitim, eski kitapların, şiirlerin, müziğin ve ritüel törenlerin titiz bir şekilde incelenmesinden oluşuyordu ve başkalarıyla etkileşimler yoluyla somutlaştırıldı.

Aşağıdakiler Konfüçyüsçülük ritüellerinin bir listesidir:

    Doğum ritüelleri, bir aylıkken bir bebeğin hayatını kutladı ve 10 yaşına kadar devam etti. Yeni yaşam, bir ailenin ve adının devamı olması nedeniyle Konfüçyüs inançlarının önemli bir parçası olarak kabul edildi. Büyüklerin çocuklara Li’nin ilkelerini öğretmesi son derece önemliydi.

    Düğün Li, gelin ve damadın aileleri arasında atalarını aile tapınağında onurlandırdığı bir törendir. Düğünden sonraki üçüncü gün gelinin ailesi başka bir toplantıya ev sahipliği yapar.

    Cenaze törenleri ölenleri onurlandırmak için yapılır ve isimleri aile türbesine eklenir.

    Atalara tapınma, ölenleri anmak için bir ritüel olarak ortaya çıkar. Kağıt para yakılır ve aileyi onurlandırmak için yemek sunulur.

Konfüçyanizm Kurucusu

Batı’da Konfüçyüsçülüğün kurucusuna, Cizvit misyonerleri tarafından adlandırılan Konfüçyüs olarak atıfta bulunuyoruz, ancak teknik olarak adı Master Kong Qui’dir. Nihayetinde, Konfüçyüs, toplumsal uyum için yüksek ideallerinin meyvelerini verdiğini görmek için zamanın hükümdarlarına bir danışman olarak saflarda yükselmek istedi, ancak bu hiçbir zaman olmadı. Bunun yerine, birçok takipçisi olan bir öğretmen oldu. Yaşamı boyunca doğrudan siyasi bir değişiklik olmamasına rağmen, fikirleri yüzyıllar boyunca hüküm sürdü ve Konfüçyüsçülüğün var olan en uzun ömürlü ve etkili Çin felsefelerinden biri olduğunu kanıtladı.

İlginizi Çekebilir;  Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek Ve Vakıflar

Konfüçyanizm 4 Kitap

1-Konuşmalar, 

2-Büyük Bilgi, 

3-Orta Yol Doktrini, 

4- Mensiyüs’ün Kitabı.

İbadet Yeri: Mabetler.

Konfüçyanizm Tanrı İnancı

 Konfüçyüs’ün Din ve Tanrı Anlayışı Konfüçyüsçülük inancında Tanrı kavramı Tanrı ve Tanrılar panteonu, rahiplik, mabed, inanç veya kutsal kitap yoktur. Çinliler bu yüzden Konfüçyanizm‘e “Okul” yada “Bilginler Doktrini” adını vermişlerdir.

Beş Klasik Türkçe Listesi

1-Değişiklikler Kitabı, 

2-Tarih Kitabı, 

3-Şiirler ve Şarkılar Kitabı, 

4- Ayinler Kitabı, 

5-İlkbahar ve Sonbahar Vakayinameleri.

Beş Klasik İngilizce Listesi

 • Classic of Poetry, şiirler, şarkılar ve ilahiler koleksiyonlarını içerir.
 • Classic of History, MÖ 6. yüzyıla kadar uzanan konuşmaları ve belgeleri içerir.
 • Classic of Rites, eski geleneksel törenlerin tasvirlerini içerir.
 • I Ching ve heksagram şeklinde altmış dört arketipten oluşan bir kehanet veya kehanet kitabıdır.
 • Spring and Autumn Annals tarihi olayların kayıtlarıdır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?