1. Anasayfa
 2. Nedir

Klavyede Düz Çizgi | Dik Çizgi Nasıl Yapılır?


0

Dikey çizgi birbirinden bağımsız başlıkları ayırmak için, kelimeler arasında ayraç olarak kullanılabilen bir semboldür. Aynı zamanda bazı klavyelerde sembolünü göremeseniz bile bu ikonu standart olarak kullanabileceğinizi vurgulayalım. Klavyede dikey çizgi yapmak için Windows ya da Mac yüklü bir bilgisayar kullanmanız yeterlidir.

Klavyede
Klavyede Düz Çizgi | Dik Çizgi Nasıl Yapılır?

Windows Cihazlarda Klavyede Dikey Çizgi Yapılışı

Windows yüklü bir bilgisayar kullanıyorsanız dikey çizgi yapmak için kullanmanız gereken tuş kombinasyonu Alt Gr ve Tire olarak karşınıza çıkar. Tire tuşunun konumu Backspace tuşunun hemen solundadır. Ayrıca Alt Gr ve >< tuşu ile de yapılabilir. Klavyenizde <> sembollerinin yer aldığı tuş sol Shift tuşunun hemen sağında, alt sütunda Z harfinin ise hemen solunda yer almaktadır.

Aynı zamanda çoğu klavyede bu tuşun üzerinde >, < ve | sembollerinin bir çıkartması yer alır. Eğer ki yatay çizgi yapmak istiyorsanız bu kez Alt Gr ve Eksi kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Mac Cihazlarda Klavyede Dikey Çizgi Yapılışı

Bir Apple bilgisayar kullanıyorsanız ve işletim sisteminiz Mac ise dikey çizgi yapmak için ALT ve Tire tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Bu kombinasyon bir diğer deyişle Option + Tire olarak da adlandırılabilir. Mac cihazlarda eğer ki İngilizce Mac klavye kullanıyorsanız dikey çizgi yapabilmek için Shift + Ters bölme kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Dikey çizgi sembolü ‘’|’’ kopyalanıp yapıştırılarak da HTML kaynaklı dosyalarda, Word gibi dosyalarda rahatlıkla kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Olmuştur?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü