1. Anasayfa
 2. Sözler

Kıssadan Hisse Çıkarmak Ne Demektir? Önemi Nedir?


0

Kıssadan Hisse Çıkarmak

Kıssadan hisse çıkarmak ne demektir? Kuranda geçen kıssalar ile ilgili kıssadan hisse çıkarmanın örnekleri ve özellikleri hakkında bilgileri sizler için derledik.

Kıssadan
Kıssadan Hisse Çıkarmak Ne Demektir? Önemi Nedir?

Kıssalar Kuran-ı Kerim’de yer alan ve geçmiş dönemlerde Peygamberlerin hayatları ve başlarına gelen olaylar olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Kuran dışında Evliyaullah’ın yaşantısını ve olaylarını konu alan hikâyelerdir.

Kıssalar genel olarak Allah’u Teala’nın Kur’an-ı Kerim’de geçmiş ümmetlerin ve peygamberlerin başlarından geçenleri ders almak amacıyla Kuran-ı Kerim vasıtasıyla bildirdiği konulardır.

Kıssadan hisse çıkarmak deyimi ise anlatılan kıssa yani olaydan bir ders almak ve pay çıkarmak anlamına gelmektedir.

Örnek cümle olarak ise; buradaki kıssalardan ders almak ve yaşamı yeniden düzenlemek gerekir.

Kıssaların Önemi Nedir?

Kur’an-ı Kerim’de yer alan kıssalar geçmiş dönemlerde yaşamış olan toplumların gerçek hikayeleri olmaktadır. Bu nedenle ibret alınarak okunmaları ve ders çıkarılmaları için bildirilmişlerdir.

Kur’an kıssalarında, yer alan peygamberlerin çekmiş olduğu sıkıntılar ve zulümler karşısında Allah’a sığınmaları ve iman etmeleri ve bunların karşılığında Allah’ın lütfuna ermeleri anlatılmaktadır. İnsanların birçoğu bu kıssalar okuyarak ve içlerinde geçen olayların halen daha kanıtlarının yer aldığı yerleri ve durumları görerek ve keşfederek iman etmeleri ve Allah’a kulluk etmeleri için bir fırsat olmaktadır.

Kıssalar olayların belirli şekillerde anlatılarak en iyi şekilde kişinin kendi hayatında ders çıkarması ve doğruluğa yönelmesi için kullanılan gerçek yaşam hikayeleri olarak kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Kıro Sözleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü