1. Anasayfa
 2. Nedir

Kış Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


0

Kış Mevsimi

Kış, sonbahardan sonra gelen ve bitiminde de ilkbaharın habercisi olan Dünya’nın dört mevsiminden biridir. Bu mevsim tüm yılın en soğuk mevsimidir, ancak tropikal bölgelerde değil. Donlar, kristal geceler, kar ve bu muhteşem atmosfer nedeniyle birçok kişi kendisini masalda gibi zannedebilir.

Kış
Kış Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yılın bu zamanı, kayak, buz pateni, kartopu oynama ve çok daha fazlası gibi kış sporları aktiviteleri yapmak için mükemmeldir. Kış aynı zamanda evde olmak, sıcak çay veya kahve içmek, ailenizle, arkadaşlarınızla vakit geçirmek, film izlemek ve her günün tadını çıkarmak için mükemmel bir zamandır!

Kış Mevsimin Özellikleri

 • Yağan karı ve dondurucu soğukları yaşayabiliriz,
 • Bu mevsimde güçlü rüzgârlar da etkisini gösterir,
 • Kış Sezonu genellikle üç ay sürer
 • Bu mevsimde günler kısa, geceler daha uzundur,
 • İnsanlar kışın kalın giysiler giyerler,
 • Dağlık bölgelerde kar öne çıkar ve kar yağışı gözler için hoş bir manzaradır,
 • Çoğu yerde sıcaklık çok düşük seviyelere inebilir,
 • Kış aylarında karla karışık yağmur, dolu ve kar da görebiliriz,
 • Ağaçlar ve bitkiler kış mevsiminde büyümezler,
 • Soğuk havalarda hayatta kalmak için herhangi bir hayvan kış uykusuna yatar, yine de diğer hayvanlar Kış aylarında daha sıcak yerlere göç eder,
 • Kar yağışı diğer mevsimlerde göremediğimiz harika bir manzara sunar,
 • Tepeler harika görünüyor ve sabahları açan rengarenk çiçeklerle çevre büyüleyici hal alıyor,
 • Birçok tepe istasyonu kış aylarında en büyük turistik yerler haline gelir,
 • Dünyanın diğer birçok bölgesi sıcakken, insanlar tatil için bu tür yerlere bir gezi planlıyorlar.

Kış Ayında Doğa

Kış mevsiminde doğa, düşük sıcaklıklar, havada don ve kar yağışı nedeniyle biraz dinlenmeye çekilir. Bazı bölgelerde sadece karla kaplı ağaçları görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Self Servisin Türkçe Karşılığı Nedir?

Bitki ve hayvanların çoğu kış uykusuna yatmaktadır, yani kış parlak renklerle dolu değildir, ancak beyaz, karlı ve biraz büyülü olduğu bir gerçektir.

Günler kısalıyor, her zamanki gibi çok güneşli değil ve geceler uzuyor. Ayrıca kış mevsimi, yılın bu zamanında en parlak oldukları için gece gökyüzünde başlangıcı görmek için yılın en iyi zamanıdır.

Kış Olayları

Kış mevsiminde güneş aktif değildir, her zamanki gibi sıcaklıklar düşüktür ve günler çok soğuktur. Ama buna rağmen birçok kişi kışı sever ve onu bekler.

Kışın en güzel yanı kar! Biliyorsunuz ki kar taneleri kendilerini asla tekrar etmezler, her yeni kar tanesinde farklı olan harika şekle sahiptir.

Kışın görebileceğimiz bir başka şaşırtıcı şey de suyun kristalleşmesidir. Bu kar gerçekten çok güzel ve ortamı daha pitoresk hale getiriyor. Daha fazlasını eklemek için, bazı donmuş göllerde kayak yapmaya izin verilir!

Bitkiler

Kış, bitkilerin ve ağaçların dinlenmesi ve bir sonraki mevsime hazırlanmaları için en iyi zamandır. Sadece uyuyorlar ama gerçekten derin değiller. Bitkilerin üzerindeki don, büyümek ve ilkbaharda genç ve yeşil yapraklarla kaplanmak için ne kadar kuvvete ihtiyaç duyacaklarını biriktirmelerine bile yardımcı olur.

Ancak kış mevsiminin gelmesi, doğanın güzelliklerinin tadına varmayacağımız anlamına gelmiyor. Hala kışı seven ve sıcaklıklar düşük olduğunda bile hayatta kalabilen birçok çiçek ve ağaç var.

Mavi Ladin, kışı gerçekten çok seven ve karla kaplandığında çok güzel görünen bir ağaçtır. Güneşsiz yaşayabilir, ancak yine de güzel olabilir ve ayrıca Yeni Yıl döneminde süsleri giymeye hazırdır.

Wintergreen (kış yeşili) Şimşir gerçekten kış havasını seven bir bitkidir ve adından da anlaşılacağı gibi kışın bile yeşildir. Ayrıca bu küçük bitki kar örtüsü ile gerçekten güzel görünüyor ve kışın her şeyin uyumadığını ve yine de doğada gerçek güzelliği bulabileceğinizi hatırlatıyor.

İlginizi Çekebilir;  Toplumsal Kuralların İhlalini Anlatan Gazete Haberleri Listesi

Hayvanlar

Kış dönemi hayvanlar için gerçekten zorlayıcı olabilir. Sıcaklıklar düşük ve bazılarının dışarıda kalması soğuk, yiyecek ve barınak bulmak zor. Bu yüzden hayvanlar kışı farklı şekillerde atlatmaya çalışıyorlar.

Bazı hayvanlar daha sıcak topraklara göç eder. Bir diğeri, hava soğukken yaşamalarına yardımcı olacak daha sıcak kürkler yetiştirir ve ayrıca kış mevsiminde hayatta kalmanın iyi bilinen yolu, kış uykusuna yatmaktır. Sıcaklıklar düşük olduğunda hayvanların enerji depolamasına ve rahat düşmesine yardımcı olan derin bir uykudur.

Kuşlar

Kışın bazı kuşlar, havaların daha sıcak olduğu yiyecek ve barınak bulmalarının daha kolay olduğu diğer ülkelere uçuyor.

Ancak bazıları her zamanki yerlerinde kalıyor ve kışı kendi yöntemleriyle atlatıyor. Kuşlar ayrıca daha sıcak bir palto yetiştirebilir ve ayrıca evrim süreci bazılarına düşük metabolizma süreci verir. Ama hepsi şanslı değil, bu yüzden kışın küçük dostlarımızı beslemek çok önemli!

Toprak

Kış gündönümü, her yıl 21 veya 22 Aralık’ta Kuzey Yarımküreye düşen, gün ışığının en kısa olduğu gündür.

Kuzey Yarımkürede Aralık gündönümü kış gündönümüdür. Güney Yarımkürede, yaz gündönümü, en uzun gündüz saatlerine sahiptir.

Kış gündönümünde gün yılın en kısa, gece ise en uzundur.

Kuzey yarımküre

Kuzey Yarımküre, Ekvator’un kuzeyinde bulunan Dünya’nın bir parçasıdır. Burada Kış 1 Aralık’ta gelir ve Şubat’ın son günü sona erer. Bu yarım kürede kışın en soğuk zamanı Ocak ayıdır.

Güney Yarımküre

Güney Yarımküre konumu, Ekvator’a Dünya’nın güney kısmıdır. Buradaki mevsimler, Kuzey Yarımküre mevsimlerinin tersidir. Kış 1 Haziran’da başlar ve 31 Ağustos’ta biter. Ve dünyanın bazı yerlerinde kışın ekvatoruna yakın hiç yoktur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü