1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Atasözünün Anlamı Nedir?


0

Geçmiş zamanlarda söylenerek günümüze ulaşan atasözleri gerçek manalarda olabildiği gibi soyut anlamda da birçok durumu ifade etmektedir. Atasözleri bu yönleri ile özlü sözler olarak değerlendirilmektedir. Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyunda ne demektir ve ne anlama gelir hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan atasözü ile anlatılmak istenen kişinin yakınında bulunduğu çevresi ile benzeşeceği ve yanındakiler ile aynı huyları zamanla edineceğidir.

Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Atasözünün Anlamı Nedir?
Kır Atın Yanında Duran Ya Huyundan Ya Suyundan Atasözünün Anlamı Nedir?

İnsan sosyal bir varlık olduğu için bir çevrede bulunduğunda o çevreden ister istemez etkilenecektir. Özellikle arkadaş çevresi veya yakınındaki kişilerin hangi özellikleri bulunuyor ise o özellikleri kendisi de taşıyacak ve benzemeye başlayacaktır. Bu nedenle eski dönemlerde söylenmiş bu atasözü günümüzde de oldukça önemli olup uzmanlar tarafından da gelişimsel açıdan önemi belirtilmektedir.

Birçok profesyonel çalışma uzmanı insanın çevresinde bulunan en yakın beş kişiden etkilendiğini ve en çok zaman geçirdiği insanlara benzeyeceğini belirtmektedir. Bu nedenle insanın çevresindeki kişileri seçerken bu kıstasları değerlendirerek çevresini oluşturması tavsiye edilmektedir.

Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler

  • Yeni bir çevreye dahil olunca karakterinin ne kadar değiştiğine inanamadım hani derler ya kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan alır.
  • Babam her zaman arkadaş çevremi olmak istediğim yaşantıdan seçmemi isterdi ve kaliteli insanlarla oturup kalkmamı tembihler arada da kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan derdi.
  • Köpeğimizin yanında kedi beslediğimiz için zamanla o da kedinin hareketlerinden etkilenip tıpkı kedi gibi pati hareketli yapmaya başladı atasözü ne demiş kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan çok doğru söz bence. 

İlginizi Çekebilir;  Kereviz Neye İyi Gelir? Kereviz Bebeklerde ve Emziren Annelerde Gaz Yapar mı?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?