1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Kethüda Ne Demektir?


0

Kethüda ne demektir ve ne anlama gelir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Osmanlı döneminde verilen bazı görevleri yapmakla yükümlü olan kişilere kethüda adı verilmektedir. Özellikle devlet teşkilatında ve esnaf teşkilatında kethüda görevi bulunan kişiler yer almaktadır.

Kethüdalık görevi olan kişiler günümüzde kahyalık vazifesi, üst düzey devlet görevlilerinin işlerinde yardımcısı olan kişi ve saray hizmetinde çalışan belirli esnaf (Arabacılar, şamdancılar, kilerciler vs.) gruplarının başı olan kişilere verilen addır. 

Kethüda Ne Demektir?
Kethüda Ne Demektir?

Kethüda sosyal alanlarda ise özellikle loncayı temsil etmekle ve hükûmetle olan ilişkilerini yürütmekle de görevlidir.

Kethüda kelimesi Farsça kökenli bir kelime olup Osmanlı devletinde bazı devlet görevlileri için kullanılmaktadır. Farsça kethüda taht sahibi, Malik ve efendi anlamına gelmektedir. Zamanla kethüda kelimesi kahya kelimesi halime gelmiş ve kahya kelimesi daha sıklıkla kullanılır olmuştur.

Kethüda kelimesi çok köklü bir kelime olarak uzun yıllar birçok toplumda kullanılmıştır. Özellikle Kethüda teriminin en eski kullanım şekli İran’­da bulunmaktadır. II. Pers Krallığı zamanında bir çeşit halkla ilişkileri yürütmek için devlete karşı köyün temsilcisi olarak işleri yürüten kişi anlamında kullanılmıştır. 

Safevîler devrinde ise “ev sahibi, aile reisi, evin yaşlısı ” anlamında kullanılmış kethüda zamanla daa geniş bir anlamda kullanılarak mahalle yahut kabile reisi gibi unvanlarda yer almıştır. 

Geçmiş dönemlerde faaliyet alanları oldukça ileri olan kethüdalık vazifesi zamanla daha sınırlandırılmış ve devlete baş kaldırmaları önlemek için sınırlandırılmıştır. 

İlginizi Çekebilir;  Kayseri Hakkında Her Şey! Yüz Ölçümü, İklimi ve Ekonomisi
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?