1. Anasayfa
 2. Nedir

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır? Hem Kadınlara Hem de Erkeklere Faydaları


0

Kegel egzersizleri, normal şartlarda kadınlar için uygundur ve düzenli yapılmalıdır. Lakin araştırmalar gösterdi ki bu egzersiz erkeklere de yarar sağlamaktadır. Pelvik taban egzersizi ismiyle de bilinmektedir. Çünkü ismini taşıdığı kasların gelişmesini, kuvvetlendirmesini sağlamaktadır. PC kası egzersizi ismini yine kegel egzersizleri adı altında duyabilirsiniz.

Kegel
Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır? Hem Kadınlara Hem de Erkeklere Faydaları

Sadece kas yapmak, zayıflamak için değil, idrarı da kontrol altına almaya destek verir. Bu kasların güç kazanması, cinsel birliktelikte yaşanan keyfi de yüksek seviyelere çıkarır. Gün içerisinde bazı nedenler pelvik taban kaslarının güçsüzleşmesine neden olur. Gebelik, çocuk sahibi olmak, cerrahi operasyon, ileri yaş, dışkıda zorlanırken fazla kasılma, sürekli öksürük, fazla kilo bunlardan bazılarıdır. Eğer pelvik taban kasları kuvvetlendirilirse faydalarını siz de göreceksiniz.

Kegel Egzersizleri Kimler Tarafından Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri için bir yaş sınırı yoktur. Ama çok küçük ve yaşlı kişilerin doktor kontrolünde, onayı ile yapması uygun olacaktır. Egzersiz denildiğinde birçok kişi korkabilir, yorgunluk aklına gelebilir ama düşünüldüğünden çok daha basittir. İş yaparken, dinlendiğinizde, oturma sırasında, otobüs beklerken, yeşil ışığın yanmasını beklerken, sinema keyfi yaparken bile egzersiz yapılır. Kegel egzersizini kısa ve kolay şekilde şöyle anlatalım: Küçük abdeste sırasında eğer tuvalet yoksa beklemek, kendinizi kasmak zorunda kalırsınız. İşte bu idrarı tutma işlemine verilen addır.

 • Kegel egzersizi için yer sıkıntısı olmasa da ses olmayan bir ortamda olması daha yararlı olacaktır.
 • Pelvik taban kaslarını keşfedin. İdrar tutma sırasında kendinizi kasın ve onu keşfedin.
 • Kasların farkına vardıysanız sadece beş saniye kendinizi kasın ama bu sırada nefes alışverişinde değişiklik yapmayın.
 • 5 saniye sıkın 5 saniye gevşetin, egzersiz sırasında vücudunuzun diğer bölümlerinin kasılmaması gerekir.
 • Kısa aralıklarla olduğu için her uygulamada 15 sefer bile denenebilir. Sabah, öğle ve akşam uygulayın.
 • Tabii, birkaç gün içinde yararını göremeseniz de 2-3 ay devam ettiğiniz sürece faydalarını görmeye başlayacaksınız.
İlginizi Çekebilir;  Enbiya Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada Yer Alır?

Kegel Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

İdrar Kaçırma Sorununu Çözmeye Yardımcıdır

Bazı kişilerin pelvik taban kasları yeterince gelişmediği ya da eski gücünü kaybettiği için idrar kaçırma gibi problemler ortaya çıkabilir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığında idrar tutamam problemi de yavaştan ortadan kalkacaktır. Tabii, idrar tutamama için öncelikle uzman hekime danışın, uygun görürse uygulayın.

Kolay Orgazm Olmayı Sağlar

Pelvik taban egzersizleri, sadece idrar için değil, cinsel birliktelikteki zevki de artırır. Çünkü vajinadaki kaslar gevşemeye başlar ve bu da kadınlarda orgazmın olma süresini kısaltır. Vajina ve çevresindeki kan dolaşımını da eskisi gibi hızlandırır.

Ereksiyon Problemi Olanlara Yardımcıdır

Kegel egzersizi, kadınlardaki yararının dışında erkeklerde de ereksiyon sorunu olanlara yardımcıdır. Birçok kişide görülen erken boşalmanın da önüne geçebilir. Çünkü çalıştırılan kaslar içerisinde bulbocavernosus da vardır ve bu kaslar penise kan gitmesini sağlar.

İç Organlara da Faydaları Vardır

Kegel egzersizi, pelvik taban kaslarını geliştirdiği için her açıdan sağlıklı olmayı sağlar. Kaslar; her iki bağırsak türünü, mesaneyi, rahmi kendi bölgelerinde sağlık tutmaya yardımıdır, bu yüzden güçlendirilmesi gereklidir. Bu sayede, belirttiğimiz organlar kendi işlevlerini daha iyi yerine getirebilir. Yukarıdaki faydalarının dışında; genetik olarak, sonradan oluşan duruş bozukluklarını da önlemeye fayda sağlar.

Normal Doğumda Sorun Yaşanmasının Önüne Geçmeye Yardımcıdır

Kegel egzersizleri, gebelik döneminde de yapılabilir. Sezaryen düşünmüyorsanız, normal doğum için sakınca yoksa problem yaşamamanıza yardımcı olur. Vajina bölgesiyle beraber kalçadaki kasları da kuvvetlendirir. Bu kaslar yeteri kuvvete ulaştığında, doğum esnasında yaşanan, rahatsız edici kasılmaları da hafifletir. Doğum süresini azalttığı gibi yırtılma gibi problemlerin de önüne geçmeye yardımcıdır. Doğumun çok sancılı olduğu herkes tarafından duyulmuştur. Eğer pelvik taban kasları güçlenirse yaşanan ağrılar da minimum seviyeye inecektir.

İlginizi Çekebilir;  Samsung Galaxy Modellerinde Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Prostat Gibi Sorunların Giderilmesini Destekler

Kegel egzersizlerinin bir diğer yararı da erkeklerdeki prostat sorununa iyi gelmesidir. Burada yer alan bezlerin eskisi gibi çalışmasını sağlar. PC kasları ne kadar kuvvetli olursa prostatın neden olduğu problemleri de geçirmeye yardımcıdır. Eğer bu rahatsızlıktan dolayı cerrahi operasyona maruz kaldıysanız ameliyat sonrası oluşan problemlerin de azalmasına yardımcıdır.

Kadınlarda Menopoz Etkilerini Azaltmaya Yardımcıdır

Menopoz, daha gelmeden bile kadınlarda büyük değişimlere, sıkıntılara yol açar. Pelvik taban kasları ne kadar gelişirse menopoz dönemi daha az sancılı olur. Menopoz zamanı östrojen çok aşırı düşer, kegel egzersizleri ise güçlenen kaslar olumsuz etkiyi azaltmaya yardımcıdır. Vajina bölgesinde yaşanan kuruluğun geçmesine yardımcıdır, kasları rahatlatır, menopozla beraber gelen cinsel isteksizliği de azaltıcı faydaları vardır.

Kegel, PC ya da pelvik taban egzersizleri zararsız gibi görünse de mutlaka bir hekim onayı alın.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü