1. Anasayfa
 2. Nedir

Kayıtlı Wifi Şifresini Android Telefonlarda Nasıl Görürüz?


0

Wifi Şifresini Android Telefonlarda Nasıl Görürüz?

Kullandığımız internet ağının şifresini cep telefonuna girdikten sonra bu şifreyi görmek mümkün. En azından Android mobil işletim sistemini kullanan ve Android 10 üzeri sürüme geçmiş olan akıllı telefonlar için bunu söyleyebiliriz. Android 9 ve daha eski sürümlerde ise kayıtlı Wifi ağlarının şifreleri için Root işlemi yapmak ya da bunun için üretilmiş üçüncü parti aplikasyonlar kullanmak zorunda kalıyorduk.

Kayıtlı Wifi Şifresini Android Telefonlarda Nasıl Görürüz?
Kayıtlı Wifi Şifresini Android Telefonlarda Nasıl Görürüz?

Android 10 ile beraber gelen bu özellik sayesinde Ayarlar bölümünden Wifi sekmesine geçtiğimizde kayıtlı olan ağlara hangi şifreyle bağlandığımızı kolayca görebiliyoruz. Bu gerek ağ anahtarını paylaşmak istediğimizde gerekse yanlış şifre uyarısı geldiğinde büyük kolaylık sağlıyor.

Telefonda Kayıtlı Olan Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Android 10 ve üzeri işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefonda kayıtlı bir Wifi ağının şifresini şu adımları izleyerek görebilirsiniz.

 • Cihazınızın Ayarlar menüsüne girin.
 • Bağlantılar ya da Ağ & İnternet olarak tanımlanan menüye geçin.
 • Burada Wi-Fi olarak yer alan seçenekle devam edin.
 • Bu ekrana geldiğinizde o ana kadar bağlanmış olduğunuz ve şifresi kayıtlı tüm Wifi ağlarının bir listesini göreceksiniz.
 • Modem ismine göre ağa tıklayın ve karşınıza o ağ ile ilgili bilgilerin geleceği ekrana geçin.
 • Alt kısımda bir QR kod göreceksiniz. Bazı modellerde burada direkt olarak ağ anahtarı bulunuyor. Görüntüle diyerek şifreyi okuyabiliyorsunuz.
 • Aynı zamanda QR kod başka bir cihazla okutularak direkt bağlantı sağlayabiliyor.
 • Ki QR kod ekranında da ağın şifresine ulaşmak mümkün.

Android 9 ve Daha Eski Sürümlerde Kayıtlı Wifi Şifresini Görme

Android kullanıcıları kayıtlı Wifi ağlarının şifresini görmeye Android 10 sürümüyle başladı. Android 9 sürümünde ve daha eski sürümlerde ise ne yazık ki bu bilgi güvenlik amacıyla gizleniyordu. Android dosyalarının arasında gizli kök dizinde bulunduğundan dolayı ancak Root atılarak görülebiliyordu.

İlginizi Çekebilir;  6.Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri 3.Ünite Soru Cevapları

Root üzerinden /data/misc/wifi yolunu izlediğinizde karşınıza ‘’wpa_supplicant.conf’’ dosyası çıkacak. Dosyayı açtığınızda ise o an bağlı olduğunuz ağın ismi ve akabinde de PSK olarak oluşturulmuş olan şifresi görünecek. Tabii ki bir Wifi ağının parolasını öğrenmek için Root ekranına geçmek hiç kullanışlı görünmüyor. Bu yüzden de Android 9 ve daha eski bir sürüm kullananlar için çeşitli üçüncü parti aplikasyonlar üretiliyor.

Eğer eski sürüm Android ile çalışan bir cihaza sahipseniz Google Play Store üzerinden Wifi Password Viewer uygulamasını yükleyebilirsiniz. Bu uygulama teknik olarak Root ekranından gizli kök dizinde bulunan Wifi şifresine erişmek yerine kısa yoldan ağ anahtarına ulaşmanızı sağlamaktadır. Pek çok uygulama eski sürümler için bağlı olunan Wifi ağlarının şifresini gösterme amacıyla üretilmiştir. Tabii ki bazı cihazlarda Root üzerinden bu şifrelenmiş dosyaya erişmek mümkün olamayabiliyor. Yazılım güncellemeleriyle Android 10 ve üzeri bir sürüme geçmeniz durumunda bu sorundan kalıcı ve güvenli olarak kurtulmanız mümkün.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü