1. Anasayfa
 2. Gündem

Kar Lastiği Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? 2023 Kış Yeni Mevzuat


TüvTürk Müşteri Hizmetleri ile meydana getirilen müzakere neticesinde kış lastiği olmayan araçların muayeneden geçebildiği, Tüv tarafınca lastiğin kışlık, yazlık ya da 4 mevsim olması ile ilgili rastgele bir araştırma yapılmadığı 06/01/2023 günü öğrenilmiştir.

Kar lastiği olmayan araçlar muayeneden geçer. 2023 yılı Ocak ayında malumat günceldir.

TüvTürk Araç Lastik İncelemesi Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK Araç Muayenesinde lastiklerin diş derinliği denetim edilir, lastik diş derinliği1.6
mm (motosikletlerde 1 mm) altında ise vasıta muayeden kalır.

Lastik desenlerinin değişik olması “Ağır Kusurdeğildir.

Lastiklerin durumu denetim edilir ve lastiklerde vasıta güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma,
patlama, hasar varsa “Ağır Kusur” olarak muayene tutanağı tutulur.

Ticari olmayan araçlar kış lastiği olmadan muayeneden geçer mi?

Ticari olmayan özel araçlar kar ya da kış lastiği olmadan muayeneden geçer. TüvTürk tarafınca lastiğin çeşidine bakılmaz.

TüvTürk Muayenesine Gitmeden Önce Araç Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aracınızın lastiğinin yıprandığını anlamanın en iyi yolu, lastiğinizin ömrünün sona ermesine yakın bulunduğunu anlamaktır. Lastiğinizin ömrünü idrak etmek için, lastiğin üstünde bulunan lastik kodunu inceleyebilirsiniz. Lastik kodu, lastiğin üretildiği tarih ve kullanım ömrünün sona ermesine kadar geçen süreyi gösterir. Lastiğinizin 4 rakamdan oluşan koduna baktığınızda, ilk iki sayı lastiğin üretildiği ayı ve son iki sayı ise üretildiği yılı gösterir.

Örneğin, kodu 1223 olan bir lastiğin üretildiği ay Aralık ayıdır ve üretildiği sene 2023’dür. Lastiğin ömrünün sona ermesine yakın bulunduğunu idrak etmek için, kodunuzu denetim etmelisiniz. Kodunuzun son rakamının aracınızın üretildiği yıldan daha büyük olması, lastiğinizin yıpranmış bulunduğunu gösterir. Bu durumda, lastiğinizi güvenilir bir sürüş için değiştirmeniz gerekir.

Lastiğinizin ömrünün sona ermesine yakın bulunduğunu anladığınızda, lastik değişiklik yapma prosedürü için en iyi zamandır. Lastiğinizi zamanında değiştirmek, aracınızın daha güvenilir ve bereketli bir sürüş sağlamasını sağlar.

DOBLO İÇİN KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU ile ilgili malumat alabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü