1. Anasayfa
 2. Nedir

Kadınlarda Cinsel İlişki Ardından Gelen Uzayan Şeffaf Akıntı Nedenleri ve Tedavisi


0

Şeffaf Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Hemen her kadında vajinal akıntı gelir ve olağan bir şeydir. Vajinanın nemini koruması, bakterilerin oluşmasını önlemesi, sağlıklı olması için elzemdir. Bir çok vajina rahatsızlığının da yaşanmasını engellemektedir. 

Kadınlarda
Kadınlarda Cinsel İlişki Ardından Gelen Uzayan Şeffaf Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Uzayan Şeffaf Renkte Akıntı Neden Olur?

Su gibi renkte, yoğum kıvamdaki akıntı genelde yumurtlama zamanında meydana gelir. Hamilelik semptomları arasında yer almaz. Adet kanaması bitmesini takiben birkaç gün sonra görülebilir. Yumurta çatladığı zaman uzayan bir akıntı gelmesi normaldir. Genelde bu akıntı ardından gebe miyim diye kontrol ederseniz pozitif bir sonuç alamazsınız. 

Kadınlarda östrojen yükseldiği zaman sümüksü kıvamda su renginde akıntı görülebilir. Regl zamanının tam ortalarında daha sık görülür. Çünkü yumurtlamanın zamanı genelde bu döneme tekabül eder. Bebek düşünenlerin de cinsel ilişkilerini bu periyoda denk getirmeleri gebelik ihtimalini artırmaktadır. 

Cinsel birliktelikte spermeler yumurtaya ulaşabilir ve döllenirse gebelik gerçekleşir. Uzayan, şeffaf, yoğun, sümük gibi bir akıntı geliyorsa çocuk düşünenler için en iyi zamandır. Eğer artık bebek düşünmüyorsanız korunmadan bir birliktelik yaşamamanız gerekir. 

Kadınlarda gelen akıntının rengi çok açıksa doğurganlığı mümkün olanlarda yaşanması olağandır. Hem berrak hem de cıvık şekildeyse o zaman regl zamanında evvel, uyarılma ya da gebelikte görülebilir. 

Gelen akıntının kıvamı çok fazla yoğunlaşmışsa ve koku yayılıyorsa mantar ya da benzeri rahatsızlıklardan şüphelenilmelidir. Kadın doğum uzmanına giderek muayene olmak gerekir. 

Cinsel Birliktelik Ardından Gelen Şeffaf Uzayan Akıntı Nedenleri

Cinsel birliktelik olmak üzereyken, ilişki esnasında ya da sonradan meydana gelen bu tür akıntılar cinsel uyarılma neticesinde yaşanır ve olağandır. Kadın ve erkeğin birbirine çok yakın olması, vajinadaki kan akışını fazlalaştırmaya başlar ve vücut otomatik olarak sümüksü sıvının akmasına sebep olabilir. 

Sümüksü Şeffaf Akıntı Nasıl Tedavi Edilir, Geçer?

Cinsel birliktelikte meydana gelen akıntı normal olduğu için tedavi gerektirmez. Bazen enfeksiyon, mantar, bakteri gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa o zaman hekime görünme gerekir. Bazı bitkisel yollar ile akıntı miktarı azaltılır ama sıfıra inmez, zaten sıfırlanması da sağlıklı kabul edilmez. 

İlginizi Çekebilir;  iPhone'da Arayanın İsmini Söyleme Ayarı Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi ile Akıntı Geçirmek

Bedenimizin PH dengesi yerinde olursa vajinal rahatsızlıklar azalır. Elma sirkesinin de bunu sağlayan özellikleri vardır. Uygulaması da oldukça basittir. 

2 çorba kaşığı su ve aynı miktarda elma sirkesini karıştırdıktan sonra 3-5 gün saba ve akşam vajinayı bu suyla temizleyin. 

Her gün düzenli olarak 1 bardak su içerisine katılan 2 çorba kaşığı elma sirkesi de sağlığınız için faydalıdır. 

Çemen Tohumu ile Vajinal Akıntı Tedavisi

Çemen tohumunun mucizeleri arasında östrojeni düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca PH dengesini de düzenler. 

2 çay kaşığı çemen tohumunu yatmadan önce bir bardak suya atın ve yatın. Uyandığınız zaman sadece suyunu kahvaltı yapmadan önce tüketin. 

Kızılcığın Akıntıya Faydası

Eğer akıntılar, bir hastalıktan dolayı oluyorsa kızılcık bu noktada imdadınıza yetişiyor. Antibiyotik etkisi sayesinde bakterilerin o bölgede kalmasını engeller ve onları yok etmeye yardımcıdır. 

Akıntı problemi bitene dek hem sabah hem de akşam kızılcık suyu tüketin ama şeker ilave etmeyin. 

Eğer meyvesini ya da doğal suyunu bulamadıysanız özel tabletleri deneyebilirsiniz. Bunun için hekiminizin reçete etmesi önemlidir. 

Bamya ile Akıntı Nasıl Geçer?

Bamyanın kendisi de bir sıvıya sahiptir. Birçok kişi fazla sevmese de sağlığa ve vajinaya yararı vardır. 

Vajinal akıntı tedavisi için yüz gram kadar bamyaları suyla temizledikten sonra ufak parçalara kesin. 400-500 milimlik su içine bamyaları ekleyin, su seviyesi yarıya inene dek kaynamaya devam etsin. Süzme işleminin ardından 3 bardak olacak şekilde ayırıyoruz. Sabah, öğle, akşam tüketin. Vajinal akıntı bitene kadar devam edebilirsiniz. Bitkisel de olsa doktorunuza danışın. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü