1. Anasayfa
 2. Nedir

Kadın Sığınma Evlerinde Yaşam Standardı Nasıl? Başvuru Koşulları ve Şartları Nelerdir?


0

Türkiye genelinde, 2022 yılı itibariyle, çeşitli illerde 145 tane sığın evi var. Bunların yatak sayısı ise 3.482’dir. 42 milyonu aşkın kadın için sayı şimdilik az olsa da çoğaltmak için çalışmalar bulunuyor. Şiddetin türü önemli olmaksızın, yaş bakmadan başvuru yapmak mümkündür.

Kadın
Kadın Sığınma Evlerinde Yaşam Standardı Nasıl? Başvuru Koşulları ve Şartları Nelerdir?

Kadın Sığınma Evine Başvurmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kadın sığınma evinde kalmak istiyorsanız başvuru koşulları duruma göre değişebilir. Mesela çok acilse hemen polislerin yanına, EGM’ye gidin. Bunun dışında Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek bizzat gidebilirsiniz. Sizden hiçbir ek belge talep edilmeyecektir.

Fiziki olarak darbe almış, küfürle, tehditle, zorbalıkla yaşamak zorunda kalan her kadın buraya başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Hayatının güvende olmadığını hisseden, ekonomik ya da ruhani bir yardıma gereksinim duyanlar kadın sığınma evlerinde yatabilirler. Tabii, 18 yaş altındaki kişiler için durum farklılık gösterir.

Kadın Sığınma Evleri Ne Gibi Kurallara Sahip? Yasak Şeyler Neler?

Her yerde kural olduğu gibi kadın sığınma evlerinde de vardır. Toplu olarak yaşanan yerlerde bireysel olarak her şeyi istediğiniz gibi yapamazsınız. Etrafın düzenli temiz tutulması, mutfakta yapılması gerekenleri görev dağılımı ile yerine getirmeleri gerekir.

Burada yaşayanlar ziyaretçi çağıramazlar.

İstediğiniz gibi dışarı çıkıp gezip gelemezsiniz. Görevli kişiden müsaade almanız gerekmektedir.

Gerek kadın sığınma evinde gerekse kurum dışında alkol – uyuşturucu almak katiyen yasaktır. Kişinin kendisini kaybedeceği, sağlığına zarar vereceği şeyleri tüketmemesi gerekir.

Büyük zorluklardan, şiddetten ve baskıdan kaçmış kadınların benzer sorunları yaşamaması için bu kurumdaki kurallar biraz katıdır. Buradaki kuralların bir diğer amacı da kurumun disiplinini koruyabilmektir. Eğer zorluk çıkaran, her kuralı çiğneyen olursa burada kalma şansını yitirir.

İlginizi Çekebilir;  Jeremy Harper 2007 Yılında Birden Bir Milyona Kadar Kaç Günde Saymıştır?

Eşinin kendisine bir kuruş para vermemesi, dövmesi ve sürekli aşağılıyor olması kadın sığınma evinde kalması için yeterlidir. Tabii, benzer şeylere eğer evlatları da maruz kalıyorsa onlar da anneleriyle birlikte kalabilir.

Ziyaretçi yasağının temel nedeni de aslında kadınların güvenliğini sağlamaktır. Çünkü o getirilen kişi birine zarar vermek için planlı şekilde çağrılabilir ve böylesi bir risk bu kurumda alınamaz.

Kurallar değişir mi bilinmez ama telefon da yasak olanlar arasındadır. İdari izin alarak çıkmak için de uygun saatleri yetkili kişi belirler.

Sadece eşinden değil, babasından, amcasından veya başka birinin kötülüklerine maruz kalanlar da kalma şansına sahiptir.

Yasak olan temel kurallardan biri de erkeklerin katiyen alınmamasıdır. Bu kurumda kadınlara ne yazık ki sonsuza kadar kalma şansı verilmez. Yarım yıl boyunca burada kalınır ve ondan sonra kendi hayatını kurması gerekir. Çok özel şartlar varsa bu süre uzatılabilir.

Burası sadece uyumak, muhabbet etmek, korunmak için değil, sosyal yaşama da adapte olmaları için imkanlar tanır. Kurslar sayesinde kendilerine imkan tanınır ve iş bulmalarına da yardımcı olunur. 

Kadın sığınma evine başvurmak için bir saat sorunu yoktur, 7/24 açıktır. Telefonla istediğiniz bir kurumu arayarak tam olarak nerede olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer siz gidecek durumda değilseniz sizin bir kişi gönderilir ve sizi alır. Bu kurumların adresi her yerde bulunmaz. İnternetten araştırarak adres edinemezsiniz. Zaten öyle olsaydı güvenli bir yer olmazdı, sürekli huzursuzluk olurdu.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü