1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Jeopolitik Konum Nedir? Detaylı Açıklama


0

Jeopolitik konum nedir ve özellikleri nelerdir? Türkiye’nin jeopolitik konumunun avantajları ve jeopolitik konumun sonuçları hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Jeopolitik konum ülkelerin matematik konumlarının dışında olan özelliklerini belirlemeye yarayan göreceli konum olarak da adlandırılan bir konum türüdür. 

Coğrafi açıdan önemli bir unsur olan jeopolitik konumun ülkenin bulunduğu yer ve önemini belirten özelliklerini belirten bir alan olduğu bilinmektedir.

Jeopolitik Konum Nedir? Detaylı Açıklama
Jeopolitik Konum Nedir? Detaylı Açıklama

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasının yanında Asya Kıtası ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan bir konum üzerinde yer aldığı için jeopolitik olarak büyük öneme sahiptir. Türkiye ülkelerin birbiri ile ticari ilişkileri ve siyasi ilişkilerini sürdürebilmek için jeopolitik konumu ile diğer ülkeleri etkileyen güçleri kendinde toplamakta böylece jeopolitik konum açısından avantajlara sahip olmaktadır. 

Avrupa ile Asya arasında bir bağlantı noktasında olması ile geçmişte var olan ticaret yollarına sahip olmak günümüzde de ticari olarak geçiş noktası olmak ülkemizin jeopolitik üstünlük elde etmesini de sağlamıştır. Ayrıca İstanbul boğazı ile birinci dünya savaşında da jeopolitik olarak üstünlük elde etmek için ülkeler Osmanlı devletinin yanında savaşmak istemişlerdir. 

Tarihi ve kültürel ögelere sahip olmak farklı yeryüzü şekillerine sahip olmak da göreceli yani jeopolitik konumu desteklemektedir. Örneğin tarihi açıdan büyük öneme sahip olan Göbeklitepe Antik Kentinin ülkemizde yer alması tarihi olarak önemini arttırdığı gibi jeopolitik önemini de arttırmıştır. Bu örneklerden birçoğunu yeryüzü şekilleri bakımından da vermek mümkündür. 

İlginizi Çekebilir;  Benzetme Nedir? Örnek Cümlelerle Anlatım
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?