1. Anasayfa
 2. Nedir

İstiklal Marşı Neden Yazıldı? Ne Zaman Yazıldı ve Kabul Gördü?


0

Türklüğün en gurur verici sembollerinden birisi olan İstiklal Marşı ulusumuzu temsil eden bir müzikaldir. Şiir olarak Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. 

İstiklal Marşı Neden Yazıldı? Ne Zaman Yazıldı ve Kabul Gördü?
İstiklal Marşı Neden Yazıldı? Ne Zaman Yazıldı ve Kabul Gördü?

Halkın büyük çoğunluğu ise aslında neden yazıldığını bilmemektedir. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı kaleme alırken milletimize moral vermesini amaçlamıştır. Milli duyguları kabartan, son dönemlerde yoğun savaşlarla tabiri caizse kanının son damlasına kadar cebelleşen halka bir umut vermek amaçlanmıştır. 

Bu teknik olarak başarılı olmuştur ve 12 Mart 1921 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının sembolü olarak kayda geçmiştir. İstiklal Marşı nasıl yazıldı konusu ise aslında bir şiir yarışmasına dayanıyor. Her ne kadar Mehmet Akif Ersoy bu yarışmaya katılmayı reddediyor olsa da sonunda onun kaleminden çıkıyor.

O dönemin Milli Eğitim Bakanlığı bizzat bakan olarak görev yapan Hamdullah Suphi bey tarafından bir şiir yarışması düzenler. Yarışmanın amacı milletimize yaraşır bir marş elde etmektir. Mehmet Akif Ersoy ise yarışma, ödül gibi konseptlerden ötürü şiir yazmayı reddeder.

Mehmet Akif’in aktif olarak katılmadığı şiir yarışması sonuçlanmış ancak Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir şiiri kazanan olarak seçmemiştir. Zaten başta Hamdullah Suphi bey olmak üzere büyük bir kesim Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden çıkan bir marş bekliyordu. Yarışma sonuçsuz kalınca tekrardan Mehmet Akif ile görüşülür ve şiiri yazmayı kabul eder. En derin memleket duygularını kağıda dökerek İstiklal Marşı’nı kaleme alır. 

İlginizi Çekebilir;  Tutum nedir? Türleri Nelerdir? Ünlülerin Görüşleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü