1. Anasayfa
 2. Nedir

İstekler Ve İhtiyaçlar Nelerdir? Aralarındaki Fark Nedir?


0

İstek ve ihtiyaç kavramları ne demektir? İnsanın ihtiyaç ve istekleri nelerdir ve ne ile şekillenir hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan her şey ihtiyaç olarak kabul edilmektedir. İnsanın ihtiyaçları birincil ve ikincil ihtiyaçlar şeklinde ele alınmaktadır. Birincil ihtiyaçlar içinde temel ihtiyaçlar yer almaktadır. Bunların giderilemediği durumlarda hayati sıkıntılar oluşabilmektedir.

İstekler
İstekler Ve İhtiyaçlar Nelerdir? Aralarındaki Fark Nedir?

İstekler ise kişilerin temel ihtiyaçları veya diğer tüm ihtiyaçları gidermeye yönelik beklentilerini oluşturmaktadır. İnsanın ihtiyacı isteklerinin yönünü belirlemektedir. 

İnsanların ihtiyaçları sınırsız olmasının yanında ekonomik faaliyetlerin sınırlı olması insan ihtiyaçlarının belirli bir kısmını gerçekleştirebilmesine yol açmaktadır. Bu da ihtiyaca olan isteğin daha da fazla olmasına yol açabilmektedir. İstek ve ihtiyaçlar kişilere ve insanların algısına göre daha farklı şiddetlerde hissedilebilmektedir. Örneğin bir kişi en son çıkan telefon markasını almak konusunda istek duyarken başka biri bir yemek çeşidini tüketmeyi ihtiyaç olarak algılayarak buna istek duyabilmektedir. 

Ailemde ve Çevremde Ekonomik Faaliyetler:

İnsanların ihtiyaçlarının sınırsız olması fakat buna karşın bu ihtiyaçları karşılama konusunda sınırların olması ekonomik özelliklerin oluşmasını sağlamıştır. 

İnsanlar isteklerini elde edebilmek için iş ve faaliyet alanlarını çeşitlendirerek üretim ve hizmet sunarak karşılığında bir gelir elde etmişler ve böylelikle ihtiyaçlarını karşılamayı sağlamışlardır. Buna göre her yerde ekonomik faaliyetlerin çeşitliliği ve farklılığı bulunmaktadır. 

Temel İhtiyaçlar Nelerdir? 

İnsan yaşamını sürdürebilmek için bazı ihtiyaç ve gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Bu ihtiyaç ve gereksinimlere temel ihtiyaçlar adı verilmektedir. 

Temel ihtiyaçlar içinde; Beslenme ihtiyacı, barınma ihtiyacı ve giyinme ihtiyacı gibi ihtiyaçlar yer almaktadır. olarak sıralanabilir. İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürebilmesi için bu ihtiyaçları karşılaması gerekmektedir. 

Sosyal ve kültürel ihtiyaçlar nelerdir? 

Sosyal ihtiyaçlar ise insan yaşamını daha eğlenceli ve insanlar arasında geçirmeye yarayan ihtiyaçlarıdır. Bunlara örnek olarak  sinema, tiyatro, futbol, gezi, konsere gitmek; eğitim almak, oyun oynamak, kitap okumak ,hobi sahibi olmak, sivil toplum kuruluşlarında görev almak gibi sosyal faaliyetler ve sosyal amaçlar yer almaktadır. Bunların tamamı sosyal ihtiyaçlardandır. 

İlginizi Çekebilir;  Kırgızistan Başkenti Neresidir?

İstekler Ve İhtiyaçlar Arasındaki Farklar Nelerdir? 

İstekler bir ihtiyacı karşılamak için duyulan bir duygudur. İhtiyaç ise isteğin ortaya çıkmasının nedenidir. Bu durumda ihtiyaçların belirlenmesinde kişinin istekleri de önemli rol oynamaktadır. 

İnsan temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sosyal ve kültürel ihtiyaçlar hissedebilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse bir insan aç veya susuz olduğunda kültürel ihtiyacı olan faaliyetleri gerçekleştirmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ancak insanın temel ihtiyaçları tam olarak karşılandığında sosyal ve kültürel ihtiyaçları ve istekleri oluşabilmektedir. Örneğin kişinin kendini gerçekleştirme ihtiyacı ancak tüm ihtiyaçlarının karşılanmasından sonra ortaya çıkabilmektedir. Yapılan birçok araştırma sonucunda insan ihtiyaçları pek çok alanda belirlenmiş ve gereklilikleri ortaya konulmuştur. İnsan ihtiyaçlarının çeşitliliği ekonomik faaliyetlerin çeşitliliğini ve arz talep dengesini etkilemektedir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü