1. Anasayfa
 2. Nedir

Ispanak Hangi Mevsimde Yetişir?


0

Ispanak

Kış aylarının vazgeçilmezi olarak bilinen ve aynı zamanda sağlık açısından en faydalı sebzeler arasında yer alan ıspanak sofralardan eksik olmuyor. Kalp ve beyin sağlığının önemli aktörlerinden birisi olması dışında aynı zamanda kansere karşı tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yerini alıyor. Vitamin ve mineral deposu oluşu ile bağışıklık sistemimizin daha kuvvetli olmasını sağlayan en önemli sebzeler arasındadır. 

Ispanak
Ispanak Hangi Mevsimde Yetişir?

Ispanak Nasıl Yetiştirilir?

Bir yiyeceği mevsiminde yemek artık zorlaşmaya başladı. Çünkü her meyveyi ve sebzeyi yılın hemen hemen her döneminde satın alabiliyoruz. Sera üretimleri, ekstra teknoloji kullanımı, kimyasal ilaçlar ve benzeri metotlar üretim aşamasını güçlendirse de mevsiminde yetişenin tadı bir başka oluyor. 

Ispanak ise bir kış sebzesi olarak Kasım ayı itibariyle hasat edilmeye başlanıyor. Hasat Aralık ve Ocak aylarında da devam ediyor ve kış boyunca gerek manavlarda ve pazarlarda gerekse büyük marketlerde temin edilebilir oluyor. Sonbaharın son demlerinde başlanan ıspanak hasadı teknik olarak kış ayı boyunca sürdürülebiliyor. Eğer mevsiminde ıspanak yemek istiyorsanız bu dönemi kaçırmayın. 

Ispanağın sağlığa faydaları saymakla bitmediği gibi içerdiği vitamin ve mineraller için de aynı şeyi söylemek mümkün. 

 • Demir
 • Magnezyum 
 • Fosfor
 • Protein
 • Çinko
 • A vitamini
 • B vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • Karoten Beta
 • Lutein-Zeaksantin 

Ispanakta bulunan mineral ve vitaminler diğer yiyeceklerden de bildiğimiz standartları kapsıyor. Ayrıca göz sağlığı denince çok önemli bir anlam ifade eden ve çok nadir bulunan Lutein-Zaeksantin içeriğini es geçmemek gerekiyor. Yine Beta Karoten içeren besinler arasında yer alması cildine önem veren insanlar için son derece değerli olmasını sağlıyor. 

Ispanağın Sağlığımız İçin Önemli 7 Yararı 

Ispanağın sağlığa faydaları arasında yüzlerce maddelik bir liste sayılabilir. Fakat günümüz hayat koşullarında en önem verilen 7 maddeyi şöyle listeleyebiliriz.

 • Kilo Kontrolü İçin İdeal Bir Besindir
İlginizi Çekebilir;  Yaz Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında olmasının en önemli sebebi yüksek düzeyde magnezyum içermesidir. Magnezyumun teknik olarak metabolizma hızını arttırması hızlı kilo vermeyi mümkün hale getiriyor. Ki aynı zamanda hızlı kilo vermek dışında kilo alımını yavaşlatan bir etkisi vardır. İşte bu yüzden hazmı kolaylaştıran, sağlıklı ve kilo vermeyi sağlayan bir sebze olarak diyet listelerine girmeye devam ediyor.

 • Kansere Karşı Tüketilebilecek Yiyecekler Arasındadır

Antioksidan yiyecekler arasında yer aldığından dolayı kansere karşı önlem almak isteyenlerin favorisi olabilir. Özellikle hücre yapısını yenileyen, hasar görmüş hücrelerin yenilenmesini sağlayan, kanser içeren hücrelerin yayılmasını ve büyümesini önleyen yapısı dikkat çekmektedir. Kanserden korunmak için ıspanak düzenli olarak tüketilmesi önerilen besinler arasındadır. 

 • Beynin Daha İşlevsel Olmasını Sağlar 

Zihni geliştiren bir besin olmakla beraber Alzheimer gibi zihin temelli rahatsızlıkların önlenmesinde de önemli bir rol oynar. Hem Anti-inflamatuar hem de anti-oksidan özelliğiyle beynin çok daha verimli çalışmasına katkısı vardır. 

 • Kalp Dostudur

Kalp rahatsızlıklarında kan basıncının düzensiz olması önemli bir faktördür. Ispanak ise bileşenleri arasında yer alan nitrat sayesinde kan basıncını düşürür. Düşen kan basıncı ise kalbin daha verimli ve stabil çalışmasını sağlar. Dolayısıyla kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesi için de ıspanak yemek önerilmektedir. 

 • Kemik Yapısını Güçlendirir

Özellikle yaşlılık temelli kemik erimesi, osteoporoz rahatsızlıklarının önlenmesi için tercih edilebilir. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum, K vitamini ve fosfor teknik olarak kemiklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller arasındadır. Tümünü ıspanak tüketerek temin etmek mümkündür. 

 • Cilt İçin Önemlidir 

Daha canlı bir cilt yapısına sahip olmak ve cilt sağlığının korunması için bazı vitaminler elzemdir. A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini özellikle cilt sağlığının tetikleyicileri arasındadır. Cilt rahatsızlıklarında onarıcı ve yenileyici etkiye sahip olmasıyla sivilce ve akne gibi basit sorunların bile üstesinden gelebilir. Pek çok kişinin muzdarip olduğu cilt kırışıklığı ve sarkmalar için de etkindir. 

 • Göz Sağlığını Korumaya Yardımcıdır 
İlginizi Çekebilir;  Lale Devri Hangi Zamanı Kapsar? Özellikleri Nelerdir?

Bilhassa katarakt oluşumunu önlemesiyle son derece etkili bir göz dostu besine dönüşmüştür. Çünkü katarakt ileri seviyelerde körlüğe kadar ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Buna sebep olan faktör ise ıspanağın besin değerleri arasında yer alan Lutein-Zeaksantin içeriğidir. Göz sağlığını koruyacak etkiyi yaratır. 

Ispanağın Yan Etkileri ve Zararları 

Ispanak yararları açısından her ne kadar sofraların vazgeçilmezi olsa da yan etkilerinden ve sağlığa zararlarından da söz etmek gerekiyor. Özellikle çok tüketilmesi bunlara neden olabiliyor. 

 • Kan Pıhtılaşmasını Yavaşlatır 

Ispanak tüketmek kanın pıhtılaşma hızını ciddi oranda yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla düzenli bir biçimde kan sulandırıcı kullananların doktoruna danışmadan ıspanak tüketmesi önerilmemektedir.

 • Böbrek Taşı Riski Oluşabilir

Eğer böbrek taşınız varsa, daha önce böbrek taşı öyküsüne sahipseniz veya bu tarz sorunlar yaşayabilecek risk faktörünüz mevcutsa ıspanak tüketimini belirli bir oranda yapmalısınız. Kalsiyum ile oksalat içeriği çok fazla olduğundan dolayı böbrek taşı riski inanılmaz seviyelere çıkabilir. 

 • İshal Yapabilir

Ispanağın ishal yapabilmesi için çok fazla tüketilmesi en önemli kriterdir. İshale sebep olan faktör ise aslında besin lifi yönünden zengin oluşudur. Bu yüzden diyetlerde yer alır ve hazmı kolay olup kabızlığa karşı etkilidir. Ancak çok tüketilmesi durumunda da ishal ile karşılaşılması mümkün olur. 

 • Histamin Alerjeni

Nadiren görülmesine karşın bazı kişilerde içerdiği Histamin kaynaklı alerjiye sebep olabilir. Bu Histamin alerjisi olan kişiler için geçerli bir yan etki olup normal kişilerde gözlemlenmez. 

 • Gut Hastalığı Riskini Yükseltebilir

Gut hastalığına sebep olan faktörlerden birisi ürit asit seviyesindeki artıştır. Ürit asidi arttıran önemli unsurların başında da pürin geliyor. Pürin ıspanağın içerisinde de yer alan bir bileşen olmasından ötürü gut hastalığı için risk faktörünü arttırabiliyor. Eklem ağrısı ve şişkinlik problemleri bazı insanlarda sık sık gözlemlenebiliyor. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü