1. Anasayfa
 2. Nedir

Ispanak Bebeklerde Gaz Yapar mı? Gaz Olmasını Önlemek için Ne Yapılır?


0

Ispanak

Ispanak, sadece ülkemizde değil, dünya çapında farklı yemeklerin içerisinde bulunan çok faydalı sebzelerdendir. Temel Reisten bildiğimiz demir içeriği dışında diğer besin değerleriyle mutlaka tüketilmesi gerekir. Tabii, aşırı tüketim gaz yapar. Sadece bebeklerde değil, her yaş gurubunda gaza neden olabilir. Hatta karında şişmeye de sebep olabilir.

Ispanak
Ispanak Bebeklerde Gaz Yapar mı? Gaz Olmasını Önlemek için Ne Yapılır?

Ispanak, fasulye, nohut, enginar, bulgur, mercimek gibi besinler yüksek miktarda lif barındırır. Bu gıdalar tok tutsa sindirimi zordur. Vücudumuz hepsini birden parçalara ayıramadığı için kalanlar bizde gaza neden olur. O yüzden şişlik hissederiz ve biraz yürüyüş yaparak şişliği atıp rahatlamak gerekir.

Birçok diyette lif içerikli besinler tüketin denir. Sindirim sistemimizin de düzelmesi için gereklidir. Lakin vücudun ihtiyacından fazla tüketimi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Ispanağı çok seviyor olabilirsiniz, normal porsiyondan fazlasını tüketmeniz durumunda karnınızda kasılmalar, gaz hatta ishale bile neden olabilir.

Ispanağın Gaz Yapmasını Önlemek için Ne Yapılır?

Ispanak sebzesini, marul yer gibi çiğ yememek gerekir. Bazı kişiler faydaları daha çok diye çiğ tüketiyor ama gaz yapacağı için tavsiye edilmiyor. Belirli bir pişme süresinden lifler parçalanır ve daha rahat şekilde sindirebiliriz. Gaz yapmasını önlemek için pişmiş şekilde yemek gerekir. Besin değerlerini kaybetmemesi için de buhar yöntemi ile pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Milletçe besinleri fazla çiğnemiyoruz. Bu hem şişkinliğe hem de kilo alımına neden oluyor. Ispanağın gaz yapmasını engellemek için ağzımızdayken çok çiğnemeliyiz ki sindirim sistemimize destek olalım. Tabii, bu çiğnemenin yavaş olması da önemlidir.  Siz, ağzınızdaki besinleri çiğnedikçe tükürük salgılanması artar ve yiyecekler daha fazla parçalara ayrılır. Böylece gaz yapma ihtimali de azalır.

Sindirim sistemimizin en büyük düşmanı strestir. Yoğun stres altında olanlar ilk olarak midesinde ağrı hisseder. Gaz oluşumunu önlemenin bir yolu da stresten uzak durmaktır. Siz strese girdikçe mide asidi daha çok salgılanır ve yediğiniz besinin türünün hiçbir önemi olmadan gaz oluşumu artar. Stresten kurtulmak için kendinizi düzenli egzersize adayabilir, hobilerinizle uğraşabilir, namaz kılmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Bevliye Adlı Tıp Dalının Diğer Adı Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü