1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İşleyen Demir Pas Tutmaz Atasözünün Anlamı


0

Eski dönemlerde yaşayan kişiler için insanların çalışması gerektiğini ve çalışmanın önemini belirtmek amacıyla kullandıkları bir atasözü olan işleyen demir pas tutmaz atasözü çalışma ve çalışmanın önemini konu edinmektedir.

İşleyen demir pas tutmaz atasözünde konu olarak kabul edilen işleyen demir insanın çalışması ve her daim bir şeylerle uğraşması gerektiğini ifade ederken pas tutmaz tabiri ise insanın psikolojik ve bedenen sağlıklı kalması olarak ifade edilmektedir.

İşleyen Demir Pas Tutmaz Atasözünün Anlamı
İşleyen Demir Pas Tutmaz Atasözünün Anlamı

İnsan sosyal ve hareket eden bir varlık olduğu için yaşamda mutlu ve sağlıklı olabilmesi de bu iki özelliği ile gerçekleşebilmektedir. Örneğin bir kişinin uzun süre boş kalması ve bir işle uğraşmaması kendi potansiyelini açığa çıkarmadığını göstermekle beraber kısa sürede bu kişinin psikolojik ve bedensel sağlığının bozulacağı da bilinmektedir. 

İnsanın kendini iyi hissetmesi için bir işle uğraşması ve bir şeyler başarmaya çalışması oldukça önemlidir. Eski atalar yoluyla günümüze ulaşan atasözleri insanın varlığını ve işlevini çok iyi şekilde ortaya koymakta ve işleyen demir ışıldar atasözü ile de bu düşünceyi desteklemektedirler.

İşleyen Demir Pas Tutmaz İle İlgili Örnekler Cümleler

  • Okula devam ederken bir yandan hobilerinle uğraşmak sana çok şey kazandırır. İşleyen demir pas tutmaz demişler.
  • Gençliğimden bu yana hiç bir zaman boş kalmadım hiçbir şey yapmasam dahi ne yapabileceğimi araştırdım işte gençliğimi buna borçluyum ne demişler işleyen demir pas tutmaz.
  • Her insan kendi alanına bir başarı elde edebilir yeter ki azimle çalışsın çünkü işleyen demir ışıldar. 

İlginizi Çekebilir;  Basınç Nedir, Basınç Ölçü Birimleri Nelerdir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?