1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İşlere Başlamadan Önce Neden Eüzü Besmele Çekilir?


0

Hayırlı bir işe başlamadan evvel Eüzü Besmele çekilir. Peki, neden her zaman işlerimize besmele ile başlamalıyız? Müminlere ne gibi yararları vardır? Besmele ile Rabbimizi anarak O’nun ismiyle işe başlar, sadece O’na sığınırız. Besmele neden çekilir, besmele çekmekle ilgili hadisi şerifleri sizler için derledik.

ALLAH’ın ismini anarak yani Besmele ile işe başlamanın nedenleri

Şeytanın işi müminleri yolundan çevirmek, işlerinin kötüye gitmesine neden olmak, ALLAH’ın yolundan uzaklaştırmaktır. Bizler, Eüzü Besmele çekerek işlerimize şeytan karışmasın diye bütün işlere besmele ile başlamalıyız. Böylece şeytanının vesveselerinden, tuzaklarından kurtuluruz. 

İşlere Başlamadan Önce Neden Eüzü Besmele Çekilir?
İşlere Başlamadan Önce Neden Eüzü Besmele Çekilir?

Herhangi bir hayırlı iş öncesinde Eüzü Besmele çekilir, böyle bizi yaradan Rabbimizden yardım talep etmiş oluruz. Böylece bütün işlerimizin yolunda gitmesi, bereketli olması için fayda sağlamaktadır. 

Bismillahirrahmanirrahim, yani rahman ve rahim olan ALLAH’ın adıyla diye başlarız. Türkçesi, çok şefkatli, merhametli, esirgeyen, bağışlayan Rabbimiz adıyla işlere başlarız. Böylece işlerimizi daha rahat yapabiliriz, şeytanın bizi yolundan çevirmesine müsaade etmemiş olmak için besmele çekilir. 

Hepimiz bu dünyada bir sınav içerisindeyiz. Buradaki hayatımızda yaptıklarımız ahirette karşımıza çıkacak. Bu yüzden her işimizi hayırlı şekilde yapmak gerekir. Bunun için de Eüzü Besmele çekilir. 

Herhangi bir iş yapmadan evvel şeytanın kötülüklerinden sadece Rabbimize iltica ederek O’nun ismiyle işe başlamak işlerin hayır ile neticelenmesine destek olacaktır. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz de Hadis-i şeriflerinde:

Besmeleyle başlanmayan bütün değerli işler eksik kalır. [Beyheki]

Besmeleyle yazıları kaleme alan kişinin haceti kolaylar, Yüce Yaradan kulundan razı olur. [Deylemi]

Eğer ki bir kulun, amel defterinde 700 besmele varsa Rabbi o kulunu cehennemden çıkarır. [Tergibussalat]

Eğer ki kullar, evine giriş yapmadan evvel Besmele çekerse, şeytan der ki: “Benim bu eve girişim mümkün değil” diyerek geri gider. [Tibyan]

İlginizi Çekebilir;  Artı Ürünün İnsan Yaşantısına Etkileri

Yemek yemeden evvel besmele çekilirse yemeğin bereketi artar. [İbni Mace]

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?