1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İslam Dininin İnsanlığa Verdiği Evrensel Mesajları Biliyor musunuz?


0

İslam dinin insanlığa verdiği evrensel mesajlar nelerdir ve bu mesajlar ne yöndedir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

İslam dini temel olarak güzel ahlak ve hoşgörü üzerine kurulmuş bir dindir. İslam dini insanlığa rahmet ve merhamet olmak üzere gönderilen bir din olduğu için tüm varlıklara merhamet etmek ve iyi davranmayı emretmektedir.

İslam Dininin İnsanlığa Verdiği Evrensel Mesajları Biliyor musunuz?
İslam Dininin İnsanlığa Verdiği Evrensel Mesajları Biliyor musunuz?

İslam dini her insanın yaşam hakkını savunarak inancı ne olursa olsun kimseye eziyet etmemeyi kul hakkında girmemeyi ve kendini diğerlerinden üstün görmemeyi önemseyen bir dindir. İslamiyet inancı insanlığın vasıflarını en üstün nitelikte kullanması için birçok yöntem ve gerekliliği emretmiştir. İbadetlerinin tamamında hem ibadeti yapan kişinin iyi ve huzurlu olması amaçlanırken hem de çevresine karşı empati kuran iyi ahlaklı kimse olmasına imkan verilmektedir. 

Buna örnek olarak oruç ibadeti verilebilmektedir. Oruç akıl baliğ olan ve tutmasına bedenen bir engel olmayan her Müslümanın tutması farz olan bir ibadettir. Belirli süreler içinde aç kalmayı oruç ibadetini yerine getirirken yapan kişi etrafındakiler ile empati kurmayı aç olmanın ve yoksun olmanın nasıl bir hal olduğunu anlamayı sağlamaktadır.

Yine abdest almak çoğunlukla her ibadete başlamadan önce yapılması gereken bir faaliyet olarak madden ve manen ibadete hazırlık ve temiz olmayı tavsiye etmektedir. Bu şekilde İslam inancında her ibadet kişinin ruhunu ve bedenini temiz tutarak iyi ahlaklı ve erdem sahibi olmasını amaçlanmaktadır.

İyi ahlak ve erdem sahibi olmayı başaran kişiler sadece kendilerini düşünmezler. Çevrelerini temiz tutmanın canlılara iyi muamele etmenin ve insanlara saygılı olmanın inanmanın bir gereği olarak gördükleri için evrensel olarak insanlığa hizmet etmeye ve bu güzellikleri yaşatmak için davet etmeye çağırırlar.

İslam dini ilk olarak insandan başlayarak toplumları, ülkeleri ve dünyayı ideal olan noktaya taşımayı emretmektedir. Bu nedenle evrensel olarak yaşanabilir bir dünya için barış ve anlayış içinde olmak ile ilgili mesajlar verirken her zaman iyiliği emreden ve kötülükten sakınmayı tembihleyen bir din olarak kabul edilmektedir. O yüzden en güzel din İslamdır.

İlginizi Çekebilir;  5 ile Bölünebilme Kuralı Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?