1. Anasayfa
 2. Nedir

Işık Kaynakları Nelerdir? Doğal ve Yapay Olanlarına Örnekler


0

Işık kaynakları 

Işık kanyakları, doğadan gelen ve sonradan yapılan – yapay olanlar olmak üzere iki türdür. Etraftaki karanlığı yok eden, görme imkânı tanıyan bir aydınlatmadır. En güzel örnek güneştir ve şu an bizim için daha güçlüsü yoktur. 

Işık Kaynakları Nelerdir? Doğal ve Yapay Olanlarına Örnekler
Işık Kaynakları Nelerdir? Doğal ve Yapay Olanlarına Örnekler

Doğal Işık Kaynakları Nelerdir?

Hiçbir ek güç, çaba gerektirmeden, kendiliğinden bizi aydınlatan ışık kaynaklarına doğal ışık kaynakları ismi verilir. İlk örneğimiz güneştir, dünyadaki canlıların yaşamasını da sağlamaktadır. İkincisi ise geceleri ortaya çıkan yıldızlardır, çok küçük görünseler de sayıları fazla olduğu için ciddi bir ışık kaynağı sağlar. Ay da geceleri doğal ışık kaynağı sağlar. Yıldırımlar geçici olsa da ortalığı aydınlatırlar. Hayvanlar içerisinde de ateş böceği doğal olanlara örnek verilebilir. 

Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

Doğal ışık kaynakları her noktayı aydınlatmaya yetmeyebilirler. Özellikle geceleri, sadece yıldız ve ay ile aydınlanmak mümkün değildir. İnsan çabasıyla elde edilen ışıklar yapay ışık kaynakları olarak adlandırılırlar. Bu kaynaklar süreklilik arz etmez, geçicidir, belirli ömürleri vardır. Biz istediğimiz zaman kaynak olarak kullanılır istemediğimizde kullanılmaz. En güzel örnek Edison tarafından bulunan ampuldür. Elektronik cihazların ekranlarından gelen ışıklar, fenerler, trafik kazalarının engellenmesi için kullanılan trafik lambaları, günümüzde romantizm ve doğum günlerinde kullanılan mum yapay ışık kaynağına örnektir. 

Doğal ve yapay ışık kaynaklarıyla ilgili soruları bu örnekler sayesinde daha rahat çözebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir;  7'şer 7'şer 100'e Kadar Ritmik Sayma
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü